Nem lesz több ultramodern iskolaépület Nagy-Britanniában Közoktatás
Eduline

Nem lesz több ultramodern iskolaépület Nagy-Britanniában

Egy ősszel kiadott rendelet alapján Nagy-Britanniában már nem lehet különleges iskolákat építeni: az oktatási...

A Lord Rogers által tervezett Mosbourne Akadémia épülete: felesleges extravagancia?

Egy ősszel kiadott rendelet alapján Nagy-Britanniában már nem lehet különleges iskolákat építeni: az oktatási miniszter, Michael Gove szerint ugyanis az utóbbi évtized a "pazarló extravagancia" éve volt. Tiltva van a tetőterasz, a csempefal és a belső válaszfal is - írja a Guardian. A világ legfurcsább iskolaépületeiről itt nézhetitek meg képeinket.

261 új, egyszerű épületet terveznek felhúzni, az elsőt 2014 szeptemberében adnák át. Az iskolák az előző kormány alatt épülteknél 15 százalékkal kisebbek és 30 százalékkal olcsóbbak lennének: ez iskolánként hatmillió fontot jelent. A folyosóknak, dísztermeknek és menzáknak például kevesebb hely jutna.

Sokan nem értenek egyet az új szabályozással: köztük van Lord Rogers, a párizsi Pompidou Center építésze és a brit építészeti intézet is, amely szerint a szűk folyosók miatt több felügyelőre lesz szükség.

A tiltakozásnak a Salfordi Egyetem tanulmánya adott még nagyobb lendületet - a felmérés szerint az iskolai környezet hatással van az olvasási, írási és matematikai képességre, akár 25 százalékkal javulhat azoknak a diákoknak a teljesítménye, akik olyan épületben tanulnak, ahol szélesek a folyosók, otthonosak és egyediek az osztálytermek, megfelelő a szellőztetés és a világítás.