Bemutatták Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) tartalmukban és külsejükben is megújult tankönyveit kedden Budapesten.
Idén áprilisra a legelső kísérleti tankönyveket - miután azokat több száz tanár kipróbálta és véleményezte - a Nemzeti Tankönyvtanács átengedte és az Oktatási Hivatal akkreditálta - jelentette ki Kaposi József, az OFI főigazgatója.
Hozzátette, 2014 októberétől az OFI felelős az állami tankönyvkiadásért, tavaly tízmillió tankönyvet gyártottak le, idén pedig ez még tovább bővül, reményeik szerint a 12-13 milliós tankönyvpiacon 11 millió kiadványt az OFI fog az iskoláknak biztosítani.
Kapcsolódó cikkek |
Így kerül pénzbe az ingyenes tankönyv Kiderült, mégis van tankönyvjegyzék |
A papíralapú tankönyvfejlesztéshez kapcsolódik egy digitális fejlesztés is, a Nemzeti Köznevelési Portálon a kísérleti tankönyvek elérhetőek pdf formátumban, valamint találhatók ott filmrészletek, feladatok, amelyek nemcsak asztali gépen, hanem okostelefonon is elérhetők - közölte.
Kojanitz László, az intézet munkacsoport-vezetője hangsúlyozta, az 1., az 5. és a 9. évfolyamon már nem kísérleti, hanem akkreditált tankönyvek érhetőek el. A mostani generáció vizuális igényeihez próbálták közelebb hozni a könyveket, valamint arra törekedtek, hogy a tanulók már az ismeretek megszerzése közben szerepet kapjanak, ne csak a lecke végén kérdezzék őket - fogalmazott.
Egy Facebook-post szerint tiltakoztak a helyszínen a kötelező állami tankönyvek ellen:
Aktivisták az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet eseményén inkább a szabad tankönyvválasztásra hívták fel a figyelmet asokszor silány minőségű, államilag megrendelt „kötelezően választható” tankönyvek helyett!
Posted by Utolsó óra - Vészhelyzet az oktatásban on Tuesday, 5 April 2016
Borosán Beáta, az Emberi Erőforrások Minisztériuma köznevelésért felelős helyettes államtitkárságának osztályvezetője kiemelte, a nemzeti köznevelésről szóló törvénynek köszönhetően felmenő rendszerben az első négy évfolyam már ingyen kapja a tankönyvet, ez tavaly 650 ezer diákot jelentett, akiknek a családjuk összesen 6,5 milliárd forintot spórolt így meg. Ezt a képet árnyalja, hogy sok tanár mégsem a rossz minőségű ingyenes könyvekből tanít, így sokaknak mégis fizetni kell, hiába jogosultak a támogatásra.
A jövő tanévben az 1,2 millió diák 63 százaléka kapja ingyenesen a tankönyveket - fűzte hozzá.
Elmondta azt is, április 15-én a szülőknek is megnyílik egy felület a Könyvtárellátó Nonprofit Kft. (Kello) oldalán, amelyen a szülők online tájékozódhatnak a rendelési folyamatról, valamint ki is tudják fizetni a tankönyveket.