Bajok történtek az iskolai önkéntes szolgálatod alatt? Talán véget érhetnek Közoktatás
eduline/mti

Bajok történtek az iskolai önkéntes szolgálatod alatt? Talán véget érhetnek

Az alapvető jogok biztosa szerint eddig nem voltak eléggé védve a diákként iskolai önkéntes szolgálatot vállalók jogai, így akár fizikai alkalmassági nélkül is dolgoztathatták a fiatalokat. A rendszer megváltoztatására kérték fel az oktatási tárcát.

Hiányosak, bizonytalanok az önkéntes munka és az iskolai közösségi szolgálat szabályai - állapította meg az alapvető jogok biztosa, aki ezért az emberi erőforrások miniszteréhez fordult. A diákoknak 2013-ban vezette be a kormány, hogy az érettségi előtt kötelező legalább 50 óra igazolt önkéntes munkát végeznie, különben nem mehetnek vizsgára.

Cikkeink a témában
Szigorítanak az érettségi feltételein: Hoffmann Rózsa szerint páratlan siker
50 óra közösségi munkát kell végeznie annak, aki idén kezdi a középiskolát
Ötven óra közösségi munka kell az érettségihez: a részletek

Az ombudsman szerint a felnőttekre szabott közérdekű önkéntes tevékenység és a diákok kötelező iskolai közösségi szolgálata bár rokon intézmény, mégis eltérő szabályok vonatkoznak rájuk:

  • Míg a felnőtteknél kell a munkavégzés megkezdése előtt munkaköri alkalmassági vizsgálatot végezni valamint kötelező az esetleges balesetek és a károk miatt felelősségbiztosítást kötni, addig ez a diákoknál nem kötelező, pedig védendő korba tartoznak. Akkor sincs kötelező alkalmassági, ha a diákoknak fogyatékossággal vagy súlyos betegséggel kell megküzdeniük.
  • Míg a közérdekű önkéntes tevékenységgel egy felnőtt szabad elhatározásából, ellenszolgáltatás nélkül segíti egy társadalmilag fontos cél megvalósulását, addig egy diáknak kötelező az 50 órát teljesítenie, bár szabadon választhatja meg a helyét.
  • Önkéntes munka nélkül nem kap a diák bizonyítványt.

Székely László ombudsman szerint a jelenlegi szabályozás aggályos, mert a diákoknál a munkavállalás formájának elnevezéséből nem lehet következtetni a betöltött munkakörre. Mivel nincs alkalmassági és felelősségbiztosítás, így sérülhet a fiatalkorúak fokozott munkahelyi védelmével összefüggő állami intézményvédelmi kötelezettség - mutatott rá.

Veled is történt már ilyen?
Ha komoly bonyodalmakba kerültél, mert munkád során kár keletkezett, vagy téged ért kár vagy sérülés,  esetleg az érettségidet is veszélyeztette, akkor keress minket az [email protected] címen!

Ha egy diák a példa kedvéért  kórházban vagy állami idősek otthonában önkénteskedik, a törvény szerin felelősségbiztosítást kell kötni a diákkal. Azonban az már nem eldöntött, hogy kinek és miként kell helytállnia azokért a károkért, amelyek más ágazatokban keletkeznek a közérdekű önkéntes munkavégzéskor.

Az iskolai közösségi szolgálatban a diákokat fogadó intézmények nem is kötelezettek a felelősségbiztosításra, így kétséges, hogy a tanulók által okozott károkat az intézménynek, az iskolának vagy a diáknak kell megtérítenie - írták a közleményben, hozzátéve. Az sincs tisztázva, ki felelős az esetleges kárért, amely a tanuló egészségében, testi épségében vagy a vagyonában keletkezik.

Székely László ezért felkérte az emberi erőforrások miniszterét, hogy "mielőbb gondoskodjon az iskolai közösségi szolgálat felelősségbiztosítási szabályainak megalkotásáról, és megfelelően pontosítsák a közérdekű önkéntes tevékenységre vonatkozó előírásokat".

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.