Itt a lista: mikortól kaphatnak magasabb fizetést a tanárok? Közoktatás
Eduline

Itt a lista: mikortól kaphatnak magasabb fizetést a tanárok?

Mikor kerülhetnek magasabb fizetési kategóriába a több év szakmai tapasztalattal rendelkező tanárok? Mi a pedagógus II. és a mesterpedagógus kategóriába való besorolás feltétele? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.

A legalább nyolc év tapasztalattal rendelkező tanárok legkorábban 2015. január 1-jén léphetnek magasabb kategóriába

Tizenöt év tanítási tapasztalatom van, szeptembertől mégis a pedagógus I. kategóriába soroltak. Úgy tudom, legalább hat évet kell dolgoznom, hogy továbbléphessek. Nem lehet valahol kérelmezni, hogy hamarabb átsoroljanak?

Az alapszabály szerint a kezdő tanároknak két év gyakornokság - illetve egy minősítő vizsga - után hat évet kell dolgozniuk, hogy a pedagógus II. kategóriába léphessenek. Azonban, mivel a pedagógus-életpályamodell bevezetésével minden, legalább két év tapasztalattal rendelkező tanár a pedagógus I. kategóriába került, 2018. június 30-ig ezt a szabályt nem kell alkalmazni.

Így azok, akik több mint nyolc év szakmai gyakorlattal rendelkeznek, először 2014-ben kérhetik a minősítési eljárást. A pedagógus-szakvizsgával és tizennégy év szakmai gyakorlattal rendelkező tanárok 2014. április 30-ig kérelmezhetik a pedagógus II. fokozatba való besorolásukat, 2015. január 1-jei kezdettel. A besorolás feltétele, hogy a tanár 2014. április 30-ig feltöltse portfólióját a miniszter által kijelölt, az Oktatási Hivatal által kialakított és üzemeltetett informatikai rendszerbe.

A 2015. január 1-jén ideiglenesen pedagógus II. fokozatba sorolt tanár legkésőbb 2018. december 31-éig köteles a minősítési eljárásban részt venni. Ha erre nem kerül sor, 2019. január 1-jétől újra pedagógus I. fokozatba kell besorolni.

A mesterpedagógus fokozatba történő besorolásról szóló pályázatot az emberierőforrás-miniszter fogja kiírni. A besorolás feltétele legalább tizenöt év szakmai gyakorlat, a pedagógus-szakvizsga, illetve az, hogy a tanár szerepeljen az országos szakértői névjegyzéken, az országos érettségi vizsgaelnöki névjegyzéken vagy a szaktanácsadói névjegyzéken. A pedagógusnak vállalnia kell azt is, hogy részt vesz az Oktatási Hivatal által szervezett szakértői vagy az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet által szervezett szaktanácsadói továbbképzésen, valamint azt, hogy külön díjazás nélkül részt vesz a szakértői, szaktanácsadói feladatok ellátásában.