A kormány szerint hazudik a Pedagógusok Szakszervezete a tanároknak Közoktatás
Eduline

A kormány szerint hazudik a Pedagógusok Szakszervezete a tanároknak

Erős állítás: félrevezeti a tanárokat a PSZ az őket érintő minősítési rendszer ügyében - vallja az oktatási államtitkárság. Eközben több mint ezer idős tanár esett el a felminősítéstől és a nagyobb fizetéstől.

Sztrájkbizottsági tárgyalás tavasszal. Balra a kormány tagjai, jobbra a pedagógus szervezetek.

A napokban jelentette be a Pedagógusok Szakszervezete, hogy a sztrájkbizottság elé viszik azoknak a tanároknak az ügyét, akik az ígéretek ellenére nem részesültek felminőítésben. Az indok az volt, hogy bár jelenzkeztek a Ped. II-es minősítésre, aki nem töltötte fel portfólióját, annál nem végezték el a minősítési eljárást. Ez önmagábannem baj, csak az, hogy a megkezdett folyamatot is eredménytelen minősítésnek tekinti az otatásirányítás, így nem jár a fizetésemelés.

Az államtitkárság a nyugdíj előtt álló tanárokkal kapcsolatban közölte, hogy a kormány döntése értelmében mintegy 15 ezer pedagógus van, aki hét évvel a nyugdíj előtt áll, nem vett részt minősítésen és automatikusan, minősítés nélkül Pedagógus I. fokozatból Pedagógus II. fokozatba kerül. Az államtitkárság szerint a nyilatkozatokkal ellentétben az Emberi Erőforrások Minisztériuma már jóval a jogszabály-módosítás megjelenése előtt tájékoztatta a közvéleményt és a pedagógusokat.

Abban, igaza van a kormánynak, hogy valóban hírré tették az új minősítési eljárást, ám a benne szereplő kivételt végül szigorúan értelmezték:

Több ezer tanárt sorolt át a kormány egy tollvonással más fizetési kategóriába

A kormány - vélhetően a feszültségek enyhítése érdekében - egyszerűen megmondta, hogy kiket minősíthetnek fel jobb fizetéssel a Pedagógus II. szintre, ám másokat meg a kezdők fokozatában hagyták, amíg nem dolgoznak ki új minősítési eljárást. Egyelőre még mindig nincs szó az összes iskolai pedagógiai munkát segítők bérrendezéséről.

A kormány a PSZ által említett 1400 ember helyett a pozitívumokra koncentrál, miszerint tavaly "közel 13 ezer pedagógus minősítése valósult meg, ebből 1321 fő azon 2016. szeptember 1-jén 7 évvel a nyugdíj előtt álló pedagógusok száma, akik a hiánypótlás lehetősége ellenére sem töltöttek fel értékelhető portfóliót, ezért e követelmény nem teljesítése miatt sikertelen eredménnyel zárták a minősítési eljárást".

Az államtitkárság szerint a köznevelés minden résztvevője részére - így a szakszervezeteknek számára is - pontosan ismert volt, hogy miként történik a nyugdíj előtt álló pedagógusok minősítése. Palkovics László államtitkár a két héttel ezelőtti PSZ tárgyalásokon az országos választmánnyal hosszasan egyeztetett, ahol a szakszervezeti vezetők napirendre tűzhették volna a pedagógus minősítési rendszerrel kapcsolatos aggályaikat, hiszen számukra is tudott, ismert dologról volt szó - olvasható a közleményben.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.