Iskolai szegregáció: enged a kormány? Közoktatás
Eduline

Iskolai szegregáció: enged a kormány?

Navracsics Tibor utalt erre egy interjúban.

Navracsics Tibor, az oktatásért is felelős EU-biztos a hvg.hu-nak adott interjút, amelyben többek közt a Magyarország ellen indult kötelezettségszegési eljárásról is szó esett.

Tavaly az Európai Bizottság eljárást indított Magyarország ellen, mert nem látják biztosítottnak az elkülönített oktatás tilalmát. Korábban megírtuk, valószínűleg a huszár-telepi iskola esete miatt indult meg az eljárás. Abban az esetben a bíróság gyakorlatilag helyben hagyta a szegregációt, és nem ítélte el az állami fenntartót.

Navracsics az interjúban az eljárással kapcsolatban azt mondta,

Tudomásom szerint a bizottság és a magyar kormány folyamatosan tárgyal a nyíregyházi huszár-telepi iskola ügyében indult kötelezettségszegési eljárásról, s még a bírósági döntés előtt megállapodás születhet.

Ebből arra lehet következtetni, hogy a kormány enged a nyíregyházi ügyben, de az is lehet, hogy országosan erre kényszerül. A heyzet annyira súlyos, hogy bizonyos esetekben csak az iskolabezárás lehet megoldás. Egy kaposvári intézmény már erre a sorsra jutott, és tovább 17 intézményre vár még hasonló ítélet.

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel Közoktatás Kurucz Tünde

Rendszerszintű beavatkozásra készülnek a magyar közoktatásban? Interjú Miklós Györggyel

Szűk két héttel azután, hogy a kormány a KRÉTA-ban arról kezdte kérdezni a szülőket, hogy figyelembe vennék-e, ha készülne egy központi rangsor a gimnáziumokról és az általános iskolákról és beszámítana a kompetenciamérés eredménye a gimnáziumi felvételibe, a Fideszhez rengeteg szálon kötődő MCC már össze is állította a 100 legjobb gimnázium listáját. Hogy szülői szemszögből miért lehet aggasztó, hogy ha a kompetenciamérésnek tétje is van és milyen következménnyel járhat az iskolák rangsorolása, arról Miklós Györggyel, a Szülői Hang közösség egyik alapítójával beszélgettünk.