Butikhotel épül a Veres Pálné Gimnázium főépülete és tornaterme közé Közoktatás
Kurucz Tünde

Butikhotel épül a Veres Pálné Gimnázium főépülete és tornaterme közé

107 szobás butikhotellé alakítanak egy műemléki védettségű épületet az V. kerületi Veres Pálné utcában, közvetlenül a Veres Pálné Gimnázium főépülete és tornaterme között. A beruházást a Szíjj László érdekeltségébe tartozó Minerva V50 Ingatlanfejlesztő Alap valósítja meg.

Az épület udvari homlokzata a gimnázium kizárólagos használatában álló belső udvarra néz. Az építkezésen a tankerület és a hatóságok szerint a szükséges munkavédelmi előírásokat betartják - írja a Népszava.

A Belső-Pesti Tankerületi Központ a lap kérdésére azt közölte:

„Az udvar felé az épület teljes magasságában felállványozott, az állvány pedig építési védőhálóval teljesen lefedett. Az állványzat zárt fém építési kordonnal, a megfelelő védőtávolság betartásával elkerített. Így az épület homlokzatáról esetlegesen leváló bontási vagy építési törmelék erre az udvari részre nem tud lehullani.”

Ugyanakkor több lakó és szülő is aggályait fejezte ki a beruházás kapcsán. Egy környékbeli lakos, Árvai Péter, aki korábban önkormányzati képviselő is volt, úgy fogalmazott, hogy tavaly alig lehetett látni a portól, a munkások több emelet magasságból dobálták le a törmeléket. Ráadásul hónapokig dízelgenerátor működött a gimnázium udvarán.

A tankerület Árvait azzal nyugtatta, hogy

  • a generátor csak ideiglenesen került a gimnázium udvarára
  • a károkat, például az udvarban szétfolyt üzemanyag-szennyezés eltávolítását a beruházó „elhárítja”, ahogy a szükségből kivágott fákat is pótolják majd.

A fővárosi kormányhivatal tavaly novemberben tartott helyszíni ellenőrzést, de akkor nem zajlott munkavégzés. 2025 márciusában azonban két alkalommal is szabálytalanságokat tártak fel, ezek miatt ideiglenesen felfüggesztették a munkát az érintett területeken. A hatóság pedig eljárást indított a munkáltatóval szemben.

A tankerület közlése szerint a gimnázium részéről sem vezetői, sem szülői panasz nem érkezett az építkezéssel kapcsolatban. A helyi lakosok korábban aláírásgyűjtést is kezdeményeztek a beruházás ellen, sikertelenül. A projekt ugyanis minden szükséges építési és örökségvédelmi engedéllyel rendelkezik.

A szállodává alakítandó épület az államtól került magánkézbe még 2007-ben, majd többszöri tulajdonosváltás és sikertelen engedélyeztetési kísérletek után 2015-ben került a jelenlegi beruházóhoz. A főváros időközben lemondott elővásárlási jogáról, így a projekt engedélyezésében sem volt szerepe.

A Veres Pálné utcai fejlesztés példája annak a városfejlesztési tendenciának, amelyben egyre több belvárosi épületet alakítanak át szállodává. Ez – a helyi lakók szerint – az élhetőség rovására megy. Árvai Péter úgy fogalmazott:„ez a projekt a hat évvel ezelőtti mohósági állapotot tükrözi. Ha ma kezdenék, talán a gimnázium se maradhatna.”