Fesztiválra gyűjtötök? Esetleg egy új telefonra, vagy utazásra? Mutatjuk mikre kell figyelni és milyen lehetőségeitek vannak az idei nyári diákmunkaszezonban.
Lassan vége az iskolaévnek és ha idén nyáron dolgozni szeretnétek, akkor legfőbb ideje, hogy elkezdjétek a keresgélést diákmunkák után, hiszen mind tudjuk, hogy az ideális állás megtalálásához idő kell.
Persze ha nem akartok ti keresgélni a sokféle szabad pozíció között, akkor érdemes bejelentkeznetek egy diákszövetkezethez, ahol célzottan tudtok nyári meló után kutatni. Itt kifejezetten a személyes preferenciáitokra állíthatjátok be a keresőt és csak diákmunkákat ajánlanak nektek.
Ilyen órabérekre számíthatnak a diákok 2025-ben
Bármelyik verzió alapján próbáltok a szezonra munkát találni, vannak olyan általános dolgok, amiket mindenképp figyelembe kell venni. Például sok esetben lehet könnyebb, ha diákszövetkezeten keresztül kerestek munkát, mivel nekik közvetlen kapcsolataik vannak konkrét cégekhez, így kevesebb idő telik el a keresgélés és a munkába állas között is – derül ki a hvg.hu Kasszakulcs című podcast adásából. Illetve nagyobb eséllyel veszik figyelembe a jelentkezéseteket a nagy cégek.
Hány évesen vállalhattok először diákmunkát?
A munka törvénykönyve szerint a diákszövetkezeteken keresztül is foglalkoztatható fiatalkorúak alsó korhatára (kivéve gyerekszínészek) az a 15. életéve. Ezt az életkort is szigorú szabályozás övezi, többek között, hogy csak az iskolai szünetek alatt foglalkoztathatóak. Ez jellemzően a nyári szünetet jelenti.
Általában teljes napos foglalkoztatást 16-17 éves kortól szoktak vállalni a diákok, illetve nehezebb, fizikai munkákat is. Ilyen például a raktározás a boltokban, vagy a fesztiválokon való pakolás.
Hogyan zajlik a jelentkezés egy diákszövetkezetnél?
A diákszövetkezeteken keresztül való keresgélés sem más, mintha az interneten keresnétek állást. Annyival könnyebb, hogy az ő oldalaikon már szűrve találjátok a kifejezettek diákoknak szánt munkákat. Illetve a legtöbb esetben speciálisan a saját igényeitekre szabva kereshettek a munkák között.
Ha tetszik egy munka, akkor leadhatjátok rá a jelentkezéseteket, amit aztán a szövetkezetben az adott munkához dedikált koordinátor ellenőriz, és ha a cég kitételeinek megfeleltek, akkor továbbítja nekik a jelentkezéseteket. Ez persze még nem egyenlő azzal, hogy fel is vettek az állásra, vannak esetek, amikor többkörös interjún kell részt vennetek az adott céggel.
Ha sikeresen elfogadták a jelentkezést és kiválasztottak titeket a munkára, akkor jön a dolgok jogi része, a szerződéskötés.

Akár fesztiválon is dolgozhattok
Mit kell tudni a szerződéskötésről?
Ha iskolaszövetkezeten keresztül kerültök be a választott diákmunkátokra, akkor minden esetben a foglalkoztatási szerződést – jelen esetben diákszövetkezeti szerződés - azt a diákszervezettel írjátok alá. Ellenkező esetben pedig a céggel. Viszont mind a két estben fontos átolvasni az egész szerződést, hogy tisztában legyetek azzal mit is írtok alá. Ha nem értetek valamit, akkor pedig mindenképp kérdezzetek.
Ez a szerződés egy védőhálóként funkcionál, biztosítja, hogy az elvégzett munkátokért minden esetben ki legyetek fizetve. Ezt úgy, hogy a keresett pénzt, azt minden esetben tőlük kapjátok meg utalva, és nem közvetlenül a cégtől, így kiküszöbölik az esetleges időbeli csúszásokat is.
Milyen kötelezettségeitek vannak a diákszövetkezet felé?
A munka diákszövetkezeteken keresztül sokkal rugalmasabban működik, mint egy kötött állásban. Az viszont evidens, hogy szólni kell előtte, ha nem akartok menni az adott munkahelyen dolgozni többet, vagy úgy alakul a nyaratok, hogy már nincs rá időtök. Ez akár egy adott hónap közebén megeshet.
Akkor a kifizetés is ennek függvényében történik. Tehát ha a hónap második felében nem tudtok már menni dolgozni, akkor a hónapban addig ledolgozott órabéreteket fogjátok megkapni.
Hogyan keressetek munkát diákszövetkezet segítsége nélkül?
Vessétek be a családi ismeretségi körötöket. Minél több ismerősnek mondjátok, hogy szeretnétek dolgozni valamit, annál könnyebben talál rátok a nyári diákmunka.
Ha a Balaton környékén nyaraltok, vagy csak szeretnél víz közelben dolgozni, akkor érdemes lehet a helyi strandon, illetve az adott település önkormányzatánál körbe kérdezni, hogy nincs-e valamilyen diákmunka lehetőség. Illetve érdemes nézni a vármegyei újságokat is, mivel sokszor ott is meghirdetnek pozíciókat diákoknak.
Ha ezen az úton keresztül találtok munkát, a szerződéskötés ebben az esetben is nagyon ajánlott. Minden esetben úgy tiszta a munkavégzés, illetve a kifizetésetek bebiztosítása, ha van róla írott szerződés is, amibe beleveszitek a munkavégzésetek formáját, illetve az időintervallumot, ameddig betöltitek a pozíciót.