A váci járási kormányhivatal feloldotta az ivóvíz-fogyasztási tilalmat az iskolában.
A Váci Madách Imre Gimnázium ivóvízproblémáját sikeresen orvosolta a Váci Tankerületi Központ – olvasható az iskola oldalán.
A megoldás során korszerű víztisztító berendezéseket és új csapokat szereltek be, kicserélték a korrodált vízvezetékeket, valamint új ivókutat is létesítettek a tanulók számára.
Korábban már mi is beszámoltunk arról, hogy feltehetően 2019 óta szennyezett lehetett az iskola ivóvize.
Február elején a Magyar Kétfarkú Kutya Párt a Facebook-oldalán közzétette egy váci diáknak a levelét, aki akkor azt írta; az iskolájában heteken belül nem lesz elegendő ivóvíz, mivel a csapból ólommal szennyezett ivóvíz jön, és bár eddig ballonokkal oldották meg a víz pótlását, a tankerület ezeket túl drágának találja és egy pici ivókutat szereltek fel, amivel több percbe telik feltölteni egyetlen vizes palackot.
Az Átlátszó megkereste az illetékes tankerületet, amely tagadta, hogy ne biztosítanának ivóvizet, ám a vízszolgáltató cég, a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. vezérigazgatója elismerte, hogy a probléma legalább 2019 óta fennáll, amiért nem ők a felelősek.
Az iskola most közleményben számolt be arról, hogy a földszinti és a II. emeleti mosdók korszerűsítésével együtt egy ólomszűrésre is alkalmas utókezelő rendszert telepítettek, amely kizárja az egészségre ártalmas szennyeződéseket. Az új technológiákat hivatalosan is engedélyezték, és rendszeres ellenőrzésükről is gondoskodtak, többek között egy új almérő segítségével.
A munkálatok befejezése után végzett vízmintavételek minden szempontból megfeleltek az egészségügyi előírásoknak, így a váci járási kormányhivatal 2025. március 28-i határozatában feloldotta az ivóvíz-fogyasztási tilalmat.
A fenntartó a gimnáziummal együttműködve vállalta a vízhasználat rendszeres ellenőrzését, és további, tanúsítvánnyal rendelkező ivóvízállomások telepítését is tervezi a közeljövőben.