A tankerületi központok bíznak az iskolákban Közoktatás
Gál Luca

A tankerületi központok bíznak az iskolákban

A visszajelzések alapján úgy tűnik, mára már automatikussá vált a telefonok leadása az iskolákban.

A Népszava megkeresésére 24 tankerületi központ számolt be arról, hogyan zajlik iskoláikban a telefonok beszedése. A legtöbb válasz szerint:

„az okoseszközök begyűjtését az iskolák házirendje szabályozza, ennek betartatása és ellenőrzése az iskolaigazgatók hatásköre.”

A Klebelsberg Központ (KK) korábbi tájékoztatása szerint nem lehet „szekrénypénzt” szedni a diákoktól, azonban több olyan iskoláról is tudni, ahol 5-6 ezer forintot is elkérnek a mobilok tárolásáért.

A lap érdeklődésére a KK azt közölte, hogy „az iskolákat fenntartó tankerületi központok kötelessége, hogy az adott iskola betartsa a jogszabályokat.” Ezzel ellentétben viszont a tankerületi központok vezetői úgy tudják, hogy az okoseszközökkel kapcsolatos szabályok betartatása ez az intézményvezetők feladata.

A visszajelzések alapján az látható, hogy a tankerületi központok eltérően kezelik a mobiltelefon-használatra vonatkozó szabályozást: van, ahol rendszeres visszajelzéseket kérnek, mások pedig az iskolákra bízzák a megvalósítást.

A megszólaló tankerületek egyelőre nem tervezik a mobiltelefon-használatlának ellenőrzését, volt, ahol azt is elmondták, hogy erre nem is lenne szükség, mivel „egy igazgatótól elvárható, hogy ismerje a jogszabályokat és betartsa azokat.”

Több helyen a diákok reggel szekrénybe helyezik telefonjaikat, máshol pedagógusok gyűjtik be azokat. Egyes intézményeknél a kezdetben azonban nehézséget okozott a szabályok betartása, például a késve érkező zárható szekrények miatt.

 

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását Közoktatás Székács Linda

Támogatja a tankerület az újraválasztását annak az iskolaigazgatónak, aki megpróbálhatta eltitkolni a diákok szexuális zaklatását

Ha még egyszer rosszat mernek mondani, akkor bajba kerülhetnek - ezt mondta az iskolaigazgató azoknak az általános iskolás diáklányoknak, akik négy évvel ezelőtt segítségért fordultak hozzá egy őket fogdosó, iskolai foglalkozáson jelenlévő férfi miatt. Az ügyben szeméremsértés miatt indult eljárás, és bár a bíróság szerint az iskola hárított, a tankerület ma már máshogy vélekedik.