Milyen feladatokat érdemes otthon gyakorolni? Érdemes-e felkészítőre járni? Ez a szaktanárok véleménye.
Keisz Ágoston, a Trefort Gimnázium magyartanára úgy fogalmazott, hogy évről évre az szokott lenni a visszatérő kritika a központi vizsgával kapcsolatban, hogy nagyon feszített a tempó, a gyerekeknek gyorsan kell döntéseket hozniuk.
A feladatlapok megoldása valóban koncentrált munkát igényel
- tette hozzá a magyartanár, aki szerint magyarból nagyon hasznos, ha valamilyen vizsgafelkészítőre jár a diák, akár magántanárhoz, akár valamelyik középiskola előkészítőjére. Szerinte ez nemcsak azért lehet szükséges, hogy a tanulók megismerkedjenek a feladatsorokkal, hanem azért is, mert így lehetőségük nyílik vizsgatechnikai szempontból is gyakorolni.
Dávidné Békés Izabella, a budapesti Zrínyi Miklós Gimnázium magyartanára is azon a véleményen van, hogy külön kell készülni a vizsgára. A vizsga előtt érdemes otthon időre megcsinálni a korábbi évek feladatait, hogy a diák is érezze, mit jelent, amikor szorítja az idő. A szaktanár szerint a fogalmazás sokaknak gondot okoz.
„Nemcsak az okoz sokaknak fejtörést, hogy meglegyen a fogalmazásban az előírt 10–12 mondat, hanem hogy 2-3 érvet írjanak. Ezt begyakorolni akár egyéves, féléves munkafolyamat is lehet.” - tette hozzá Dávidné, majd kiemelte, hogy a szövegértési feladatot nem a szöveg, hanem az azzal kapcsolatos kérdések elolvasásával kezdeni, mert így már előre képet kapnak a felvételizők arról, mire figyeljenek a szövegből.
Matematikából a szöveges feladatok és a térgeometria jelentik a legnagyobb nehézséget, különösen, ha egyes tananyagrészek kimaradnak az iskolai órákon. Spieszné Somorjai Márta matematika szakos tanár szerint például a függvények gyakran nem kerülnek elő az általános iskolában, így ezek például külön gyakorlást igényelnek.
A szakértők mindegyike javasolja a matematika-előkészítő tanfolyamokat, különösen a hatodikos és nyolcadikos évfolyamokon.
A teljes cikket a hvg360-on tudjátok elolvasni.