TIMSS-mérés: 29 éve nem értek el ilyen gyenge eredményt a magyar nyolcadikosok Közoktatás
Rodler Lili

TIMSS-mérés: 29 éve nem értek el ilyen gyenge eredményt a magyar nyolcadikosok

A 2023-ban megszervezett vizsgálat alapján a résztvevő magyar tanulók átlageredménye meghaladja nemzetközi átlagot. Ugyanakkor 29 éve a mostani mérésen érték el az egyik legrosszabb eredményt a magyar nyolcadikosok.

A TIMSS-t (Trends in International Mathematics and Science Study – Nemzetközi Matematikai és Természettudományi Trendvizsgálat) négyévente vizsgálják a 4. és 8. osztályosok körében. Tavaly a mérések nyolcadik ciklusa valósult meg, amin a magyar diákok kiválóan teljesítettek az Oktatási Hivatal közleménye szerint.

Az IEA (International Association for the Evaluation of Educational Achievement – Tanulói Teljesítmények Vizsgálatának Nemzetközi Társasága) által szervezett TIMSS célja, hogy összehasonlítható adatokkal szolgáljon a részt vevő országok tanulóinak aktuális matematikai és természettudományos teljesítményéről, illetve arról, hogyan változnak az eredmények a mérési ciklusok során. Tavaly a mérésben a 4. évfolyamon 59 országból 12 016 iskola 359 098 tanulója, míg a 8. évfolyamon 44 országból 8786 iskola 297 262 tanulója vett részt.

A 4. évfolyamos mérésében részt vevő országok átlageredménye a matematikateszten 503 pont, a természettudomány-teszten 494 pont. A magyar diákok 520 pontos eredményt értek el a matematika és 524 pontos eredményt a természettudomány területén, ami jóval magasabbnak bizonyul, mint a nemzetközi átlag. Az OH jelentése szerint ez statisztikai szempontból egyenértékűnek számít számos európai ország – többek között Dánia, Svédország és Németország – valamint az Egyesült Államok eredményével.

A 8. évfolyamos mérésében részt vevő 44 ország átlageredménye a matematika és a természettudomány területén egyaránt 478 pont volt. A magyar tanulók 506 pontos matematika és 522 pontos természettudomány-eredménye ugyancsak jóval magasabb, mint a nemzetközi átlag. Statisztikailag pedig az elért eredményeink pedig egy szintre hoznak bennünket Finnországgal, Ausztráliával, Svédországgal és Ausztriával.

Bár a nemzetközi átlag felett eredményt értünk el minden téren, ez sajnos nem jelenti azt, hogy jobb teljesítményeket értünk el önmagunkhoz képest. Inkább azt mutatja, hogy a nemzetközi átlag romlik folyamatosan, írta meg a HVG. Ugyan ezt lehetett a legutóbbi PISA-mérés eredményeiből is kiolvasni.

Mivel az OH közleménye a tükör fényesebb oldalát emeli ki, érdemes a részletek mélyére nézni, amit a TIMSS méréssel kapcsolatos tájékoztató segítségével meg is tehettek. A tájékoztatóból például az is kiolvasható, hogy 2015 óta mindkét vizsgált területen, mindkét évfolyamon romlottak a magyar diákok teljesítményei.

Mint ahogy az az alábbi ábrán is látszik, a nyolcadikosok matekból is és természettudományból is most érték el majdnem a legrosszabb pontszámot a mérés kezdete, 1995 óta (a 2011-es negatív csúccsal megegyező pontszámot értek el most is természettudományból, és matekból pedig csak egy ponttal értek el most többet, mint a legrosszabb évben).


A TIMSS mérés vizsgálta azt is, hogy a különböző képességszinteken hogyan teljesítettek az adott ország diákjai. E szerint a 4. évfolyamos diákok 11 százaléka kiváló képességszinten áll matematikából és bár ez jóval jobb mint a nemzetközi eredmény, a magyar éltanulók szintjétől jócskán elmarad. Hasonló eredményeket mutathatunk ki s 8. évfolyamosok körében is. A HVG ezzel kapcsolatos teljes elemzését ezen a linken keresztül érhetitek el.