„A duális képzésben a diákok azt csinálják kicsiben, amit aztán a felnőttek nagyban” Közoktatás
Szponzor tartalom

„A duális képzésben a diákok azt csinálják kicsiben, amit aztán a felnőttek nagyban”

A 2024/25-ös tanévtől bruttó 275-450 ezer forintos fizetést is kaphat félévtől és tanulmányi eredménytől függően az az egyetemista, aki a MOL duális képzésében tanul, de a középiskolásoknak is bruttó 100 ezer forintos bér jár, ha a szakmájuk alapjait duális formában a cég százhalombattai Dunai Finomítójában vagy a tiszaújvárosi MOL Petrolkémia üzemben sajátítják el.

A szakképzés átalakítása után lehetőség nyílt arra, hogy a szakképzést választó diákok, bekapcsolódva a duális képzésbe, valós munkahelyi körülmények között, illetve korszerű tanműhelyekben sajátítsák el a szakmát. A fiatalok így amellett, hogy iskolába járnak, valós munkatapasztalatot szereznek, amiért ugyanúgy mint a felnőttek, fizetést kapnak.

Ebbe a programba kapcsolódott be már az elején a MOL. A nagyvállalatnál jelenleg két képzési helyen: a százhalombattai Dunai Finomítóban és a tiszaújvárosi MOL Petrolkémia üzemben szereznek szakmát a duális szakképzésben és egyetemi képzésben tanuló diákok.

STEM-nap Százhalombattán
Ahhoz, hogy egy diák elinduljon egy természettudományos pályán, nagyon fontos a korai pályaorientáció. A MOL október 25-én rendezte meg Százhalombattán a STEM-napját, amelyen több turnusban közel 500 13-14 éves diák vett részt. A hetedikesek, nyolcadikosok megismerkedhettek többek között a termelési, karbantartási, minőségellenőrzési vagy éppenséggel logisztikai folyamatokkal a Dunai Finomítóban. Kémiai kísérleteket végezhettek, megnézhették a finomítóról készült makettet, de ha éppen ahhoz volt kedvük, akkor kipróbálhatták magukat irodai ügyintézőként vagy beleülhettek a tűzoltóautókba is.

Zsótér Csaba, a MOL Magyarország Downstream igazgatója és Üzemanyag Üzletág ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a cég víziója az, hogy már a pályaorientáció elejétől kezdve a doktori képzésig kínáljanak lehetőségeket a fiatalok számára. A duális szakképzés ebbe a koncepcióba illeszkedik.

Az első ilyen jellegű képzéseket 2017-ben a tiszaújvárosi petrolkémia üzemben indították, ahol jelenleg 130 diák tanul duális formában. Közülük 18-an elektronikai technikusnak, 15-en gépésztechnikusnak, 41-en vegyésztechnikusnak, 10-en mechanikai technikusnak, 39-en gépgyártás-technikusnak és 7-en villanyszerelőnek tanulnak. Százhalombattán később indították a duális képzést, ezért ott egyelőre 92 diák vesz részt a programban, de a cél az, hogy a következő években elérjék a 250-280 főt.

 

A Dunai Finomítóban egyelőre öt szakmát, a vegyésztechnikust, a gépésztechnikust vegyipari specializációval, a gépgyártástechnológiai technikust, a hegesztőt, valamint a gép- és CNC-forgácsoló képesítést szerezhetik meg a középiskolások, de jövőre már villanyszerelőket és elektronikai technikusokat is fognak képezni.

A legjobban teljesítő diákok pénzjutalmat kapnak

A százhalombattai körzetben a MOL a
  • a Százhalombattai Széchenyi István Technikum és Gimnázium
  • a dunaújvárosi Bánki Donát Technikum és
  • a Kós Károly Technikum duális szakmai partnere.

„A duális képzésben a diákok azt csinálják kicsiben, amit aztán a felnőttek nagyban” – emelte ki az ügyvezető igazgató, majd kitért arra is, hogy eddig nagyon pozitívak a visszajelzések. Bár sokszínű a csapat, de a diákok motiváltak, szeretnek tanulni, fejlődni.

A duális szakképzésben tanulók előre meghatározott napokon iskolába járnak és tanulnak, de a többi napon, ha még nem töltötték be a 18-at, akkor 7, míg 18 év felett 8 órát dolgoznak az üzemben. A munkájukért pedig, mint a felnőttek, fizetést kapnak, havonta bruttó 100 ezer forintot. A legjobban teljesítő diákok 10 százalékát félévente a szakma kiváló tanulója díjjal is ösztönzik, akik ilyenkor az elismerő oklevél mellett 200 ezer forintos jutalmat is kapnak.

Nem kávét főznek vagy fénymásolnak

Nagyon sokan közvetlenül a képzés után munkába állnak a MOL-nál, ilyenkor előny, hogy nem a nulláról kezdenek, hiszen már ismerik a gépeket, az üzemet, de azokat a fiatalokat is támogatjuk, akik a szakma megszerzése utána egyetemre szeretnének menni

– tette hozzá Zsótér, aki ezután megjegyezte, hogy ezeknek a diákoknak segítenek a pályaválasztásban: az érdeklődési körüknek megfelelően a gépészmérnök, a vegyészmérnök, a villamosmérnök és az olajmérnök képzés felé orientálják őket.

 

A MOL ugyanis duális partnere több egyetemnek is. A Dunai Finomítóban a Pannon Egyetem, A Dunaújvárosi Egyetem és a BME hallgatói teljesíthetik a gyakorlati képzést, a tiszaújvárosi MOL Petrolkémia Üzemben pedig a Miskolci Egyetem és a Debreceni Egyetem alap-és mesterszakos diákjai.

„A duális képzésben tanuló egyetemisták amellett, hogy tanulnak, közben munkatapasztalatot is szereznek. Nem kávét főznek és fénymásolnak, hanem megerősítik a szakmai kompetenciáikat a tanulmányaik alatt, hiszen azt a tudást, amit megtanulnak az egyetemen, azt a MOL-nál a gyakorlatban is kamatoztathatják.” - mondta az ügyvezető igazgató, aki úgy fogalmazott, a duális rendszerük kellően rugalmas, a hallgatók szerint is össze lehet hangolni az egyetemi kötelezettségeket a munkával.

A duális hallgatók a 2024/25-ös tanévtől bruttó 275-450 ezer forintos fizetést is kaphatnak félévtől és tanulmányi eredménytől függően, és emellett nekik is jár cafeteria.

Jelenleg 41 gépész-, villamos- és vegyészmérnök tanul a cégnél duális formában. Zsótér megjegyezte, hogy az eddigi adatok alapján elmondható, hogy körülbelül a végzettek 90 százaléka a diplomaszerzés is náluk marad.

A MOL duális képzése keresztfélévesen indul, ezért a jelentkezést is novemberben kell leadni a MOL Karrier oldalán.