Az OECD-átlaghoz képest Magyarországon alsóban jóval magasabb az évfolyamismétlők aránya Közoktatás
Kurucz Tünde

Az OECD-átlaghoz képest Magyarországon alsóban jóval magasabb az évfolyamismétlők aránya

A friss OECD-jelentés is megerősítette, hogy Magyarországon alsóban a legmagasabb az évfolyamismétlők aránya.

Az OECD friss jelentésében azt is vizsgálta, hogyan alakul az évfolyamismétlők száma alsóban, felsőben és a középiskolában. Ebből kiderült, hogy Magyarországon az alsósok 2,1%-a, a felsősök 1,7%-a és a középiskolások ók 2,2%-a isméti az évfolyamot.

Ehhez képest az OECD-országokban átlagosan alsóban 1,5 %, felsőben 2,2 %, míg a középiskolában 3,2 %.azokban a diákoknak az aránya, akiknek évet kell ismételniük. Az adatokból látszik, hogy Magyarországon jóval magasabb alsóban az évfolyamismétlők aránya, amely később felsőben drasztikusan lecsökken, majd középiskolában megint egy kicsit nő.

Korábban beszámoltunk arról, hogy a 2022/23-as tanévben 94 342 elsős közül 4906-an voltak olyan diákok, akik másodjára járták az első évfolyamot, de összességében az általános iskolába járó évfolyamok közül is köztük a legnagyobb a bukás aránya, mivel ez a szám a többi évfolyamon 0,7 és 2,3 százalék között mozog. Ezt a Hintalovon Alapítvány 2023-as gyermekjogi jelentése is megerősíti, ők is arról számoltak be, hogy a 2022/2023-as évben megnőtt az évismétlők aránya, különösen az első évfolyamosok körében.

A Hintalovon szerint a fent említett adatok összefüggésbe hozhatóak azzal, hogy 2020-ban bevezetésre került a 6 éves gyerekek kötelező beiskolázása, aminek következtében sem a szülők, sem az óvodapedagógusok nem dönthetnek arról, hogy egy gyerek iskolaérett-e már. 2020 óta az Oktatási Hivatal (OH) kapta meg a döntés jogát. Továbbra is a szülőknek kell benyújtaniuk az ezzel kapcsolatos kérvényt, amelyben egy indoklást is kell írniuk, ez alapján hozza meg a döntést az OH.

Ez azt eredményezte, hogy rengeteg gyerek úgy ment első osztályba az elmúlt években, hogy arra nem állt készen, nem volt még iskolaérett. Lényegesen csökkent a hatévesek aránya az óvodákban, míg a 2019-es tanévben a hatévesek 63,7 százaléka járt oviba, addig a 2021/2022-es tanévben már csak az 50,6 százalékuk. A Hivatal egyébként magas arányban fogadja el a kérvényeket, de a változtatás óta kevesebb szülő él a lehetőséggel, a 2023/24-es tanévre vonatkozóan a beérkezett 22 743 kérelem közül 22 318-at engedélyezett az OH.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.