A vezetőség nyílt levélben a nyilvánosság segítségét kéri, hogy 70 éves múltra visszatekintő emlékszoba ne szűnjön meg létezni.
„A Szabó Lőrinc-emlékszoba 1957 óta áll fenn. A Volkmann utca 8. számú házba, ahol a jelenlegi privát lakásmúzeum található, Szabó Lőrinc 1935-ben költözött. Most, a MEGSZŰNÉS határára sodródott a Szabó Lőrinc-emlékszoba. A költő unokája, Gáborjáni-Szabó Réka a tegnap közzétett nyílt levelében a nyilvánosság segítségét kéri” – olvasható a facebook posztban, amit szeptember 14-én tett közzé a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium. A nyílt levélben Gáborjáni-Szabó Réka, a költő unokája és a Szabó Lőrinc Alapítvány és Emlékszoba elnöke arra kéri az embereket, hogy segítsenek, mielőtt a privát lakásmúzeum végleg megszűnik létezni.
Az épület történetével kapcsolatos időbeli távlatok |
|
Szabó Lőrinc 90 évvel ezelőtt költözött a Volkmann utca 9. szám alá a második kerületbe. Halála után az Emlékszobát a költő felesége Szabó Lőrincné Mikes Klára őrizgette érintetlen formájában. A feladat generációról generációra szállt és a versekből ismert Lóci után most a költő unokája őrzi a hatalmas kincsnek számító lakásmúzeumot. Eddig a már 30 éve létező, Lóci által létrehozott, Alapítvány sikeresen fenn tudta tartani az épületet, idén viszont mélyponthoz érkezett a törekvés. Gáborjáni-Szabó Réka nyílt levelében tömören megfogalmazta a fennálló problémákat:
- Részben az elmúlt 2 évi építményadó megemelt összege, részben pedig a Ház váratlan felújítási költségei (pl. teljes csatornafelújítás) lenullázták az Alapítvány számláját – fizetésképtelenné váltak.
- Az Alapítvány hosszabbtávú sorsa is veszélyben van, valójában fenntartót is keresnek.
Az alapítvány elnöke azt is leírta, hogy bár minden lehetséges irányba elindultak segítséget kérve, érdemi választ és lehetséges megoldást sehonnan sem kaptak. Jelenleg a legnagyobb segítség a pénzbeli támogatásban lelhető, amivel a tartozásokat és a számlákat ki tudnák egyenlíteni, és lehetőleg időt nyerhessenek a további mélyreható problémák megoldásával kapcsolatban. Azt is megfogalmazta, hogy nagy segítség lehet a hírrel kapcsolatos megosztás is, hiszen bárhonnan érkezhet segítség, és-vagy jó ötlet az adott helyzet megoldására.
„Elkeserítő! Felfoghatatlan, hogy egy ilyen nemzeti kincs ENNYI év után visszafordíthatatlanul megszűnjön és a 21. század sok tekintetben kétes, új értékeinek forgatagában észrevétlen eltűnjön! Kérem, ha fontos Önöknek, hogy esélyesen az iskolás koruk óta ismert és szeretett versek megszületésének a helyszíne továbbra is, talán még az Önök gyerekeik és utódjaik számára is megtekinthető legyen: segítsenek!” – kérte nyílt levele végén Gáborjáni-Szabó Réka.