A tanév eleje mindig megterheli a családi kasszát, azonban nagyon nem mindegy, hogy egy elsősről vagy egy érettségi előtt álló tizenkettedikesről van szó, hogy kell-e iskolatáskát, íróasztalt venni vagy éppenséggel milyen plusz könyvet, egyenruhát kér az iskola vagy szerveznek-e többnapos kirándulást. Mutatjuk, mennyibe kerül valójában a tanévkezdés.
A válaszadók mintegy 46 százaléka szerint gyerekenként alsó hangon 40 ezer forintba kerül a tanévkezdés, és további 26 százalékuk úgy fogalmazott, hogy 30 és 40 ezer forint közötti összeget költ arra, hogy a gyereke el tudja kezdeni szeptemberben az iskolát.
A költségeket nagyban befolyásolja például hogy kell-e iskolatáskát venni,hogy egy elsősnél ki kell-e alakítani külön a tanulósarkot, de az is nagyon fontos, hogy milyen pluszokat kér az iskola például meg kell venni az egyen ünneplő ruhát, az iskola nevével ellátott tesipólót, a szaktanár szeretne beszerezni nem natos könyvet vagy az osztálypénzt, esetleg a tanévre szóló színházbérletet egyösszegben már szeptemberben be kell-e fizetni.
Színes ötezerért, maradhat?
Ha ezeket a költségeket megnézzük, akkor láthatjuk, hogy egy részük fix, de a tanszereken és a tanulósarok berendezésén egy kis odafigyeléssel rengeteget lehet spórolni. Az íráshoz használt HB-s grafitceruzákat már 30 forintért is találni, de a háromszögű vagy éppenséggel csúszásgátló pöttyökkel ellátott típusért akár 500 forintot is elkérhetnek. Radírt is lehet már 50 forintért kapni.
Az alsóban nélkülözhetetlen vastagabb postairónt pedig 130 forintért is be lehet szerezni. A tizenkettes alapszínes ára 600 forinttól indul, egy márkásabb csomagért főleg a vastagabb, csúszásgátló pöttyös verzióért azonban mélyen a zsebbe kell nyúlni. Egyszerűbb, kék golyóstollat már 80 forintért is lehet vásárolni, de egy színesebb, strasszköves vagy éppen balkezes darabért akár 2-3 ezer forintot is elkérhetnek.
A vonalas és a négyzetrácsos A/5-ös füzetek ára, ha nem ragaszkodik a gyerek egy adott mintához, akkor 50 forinttól indul, a felsőben használt A/4-es füzetet pedig 120-130 forintért is lehet találni. Egy jobb minőségű tolltartóért, ha nincsen töltve, pedig legalább 3 ezer forintot is elkérnek. A töltött ára pedig 5-6 ezer forint körül mozog.
Hegyezőt is lehet alig száz forintért találni, a tartályos változat azonban már drágább, az otthoni tekerős pedig 2-3 ezer forintba is kerülhet.
A legnagyobb költséget a tanszerek közül az iskolatáska jelenti, amiből egy merevfalú változat alsó hangon 25 ezer, és az új tornazsákok ára is 2-3 ezer forint.
Ha azonban íróasztalt és széket is kell venni, akkor a legegyszerűbb modell is körülbelül 25 ezertől forinttól indul, az állítható magasságú asztalokat pedig nagyjából 60-70 ezer forinttól lehet kapni. Az ilyenkor praktikus forgószék is szintén több tízezer forintos kiadást jelent. Fontos, főleg egy elsősnél, hogy a gyerek kipróbálja a széket, hogy például mennyire támasztja meg a hátát a támla, leér-e a lába a földre. Praktikusabb lehet egy sötétebb vagy mosható huzatú típust választani, mert a legnagyobb odafigyelés ellenére is előfordulhat, hogy foltos lesz.
Helyi csoportok és last minute vásárlás
Ha mindenből újat kell venni, akkor az több tízezer forintba is kerülhet, de sokat lehet spórolni, ha például csak az elfaragott színeseket kell pótolni vagy az előző tanévben elkezdett füzetet lehet folytatni.
Nagyjából féláron lehet szép állapotú, de jó minőségű iskolatáskát találni a helyi adok-veszek csoportokban, de azzal is sokat lehet spórolni, ha a drágább tanszereket a család last minute vagy a tanév kezdése utáni néhány napban veszi meg.
Érdemes körülnézni a szakboltokban is, de az online árösszehasonlító oldalak, valamint a kuponos csoportok is sokat tudnak segíteni.
Ugyanígy jó pár ezer forintot lehet spórolni, hogy az iskola kötelező ünneplőjét, például nyakkendő vagy sál, egykori diáktól szerezzük be. Az egy évben általában csak néhány alkalommal használt alkalmi cipőt pedig szintén helyi csoportokban érdemes keresni.
Fontos, hogy sokat lehet spórolni azzal is, ha felesleges dolgokat nem veszünk az iskolakezdésre csak azért, mert akciós. Azonban hasznos, ha mindenre (beleértve a ceruzákat, színeseket is) felírjuk egy alkoholos filccel a gyerek nevét, monogrammját vagy ha nem tud olvasni, akkor az ovis jelét, mert nincsen annál bosszantóbb, ha már szeptember végén újra kell tölteni a teljes tolltartót.