Széfek, szekrények, dobozok - így fogják tárolni a diákok telefonjait az iskolában Közoktatás
Kurucz Tünde, Székács Linda

Széfek, szekrények, dobozok - így fogják tárolni a diákok telefonjait az iskolában

Több iskolában még néhány nappal a tanévkezdés előtt sem tudják pontosan, hol és hogyan fogják tárolni a diákok mobiljait. Ugyanakkor van olyan intézményre is példa, ahol korábban is olyan házirend volt érvényben, hogy a tanulóknak reggel belépéskor már le kellett adni a telefonjaikat. Pedagógusokat, igazgatókat és szülőket kérdeztünk.

"Augusztus 8-án megjelent a rendelet az okoseszközök használatának iskolai korlátozásáról. Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy a digitális eszközöket – (iskolai) laptop, mobiltelefonok – a tanítás előtt (a rendelet 5. §-át alkalmazva) nem vesszük el. Iskolánk pedagógiai célja a digitális kultúra helyes használatára való nevelés, nem pedig a tiltás. Bármelyik órán sor kerülhet az eszközök alkalmazására, így életszerűtlen lenne az állandó beadás-kivétel" - tette közzé a Facebookon a budapesti Madách Imre Gimnázium augusztus 19-én, majd az intézmény igazgatóját augusztus 28-án a Belügyminisztérium azonnali hatállyal felmentette a megbízása alól.

A bejegyzésben említett rendelet szerint az oktatási intézményekben - általános iskolákban, középiskolákban és a kollégiumokban is - bizonyos eszközöket csak korlátozottan lehet majd használni. Ezek közé tartoznak a mobiltelefonok, tabletek, kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és internetelérésre alkalmas tárgyak, beleértve az e-book olvasókat és az okosórákat is.

Hogyan kell a mobilokat tárolni?

A használatukban korlátozott tárgyakat:

  • a tanítási nap kezdetén a tanulóknak le kell adni,
  • azokat elméletileg az intézményekben elzárt helyeken tárolják majd,
  • csak tanári engedéllyel lehet őket elővenni abban az esetben, ha a pedagógus engedélyezi a használatukat a tanóráján, például kvízek, online tananyagok, feladatok megoldására.

Ebben az esetben a telefonok elővételét és használatát naplózni kell a Krétában, ami tehát extra adominisztrációs teendőket jelent a tanárok számára, arról nem is beszélve, hogy a telefonok ki- és beszedése időt vesz el a tanórákból.

Bár az okoseszközök használatának korlátozásával számos szülő és pedagógus is egyetért, és külföldön is egyre több országban hoznak hasonló szabályokat, a kivitelezést sokan kifogásolják.

Könyvtárban dobozokban

Hogy hol és hogyan oldják meg a telefonok tárolását, az a legtöbb intézményben még kevesebb mint két munkanappal a tanévkezdés előtt is kérdés.

"Jelenleg a terv szerint a könyvtárba kerülnek dobozokban, osztályonként elosztva" - írta a kérdésünkre a Tanárblog nevű Facebook-csoportban egy budapesti gimnázium pedagógusa.

Egy érintett szülőtől úgy tudjuk, egy csepeli általános iskolában most építenek kulccsal zárható szekrényt, amiben minden osztály külön dobozba fogja gyűjteni a mobilokat, azokat pedig a nap végén az osztályfőnök vagy az a tanár fogja visszaadni, aki utolsó órán van az osztállyal.

Arra nincs ötlet, hogy mi van, ha valaki hamarabb hazamegy. Feltehetően majd szól olyan tanárnak, akinél van kulcs, és majd ő kiveszi neki

- mondja az anyuka.

A mobiltelefonok és egyéb okoseszközök esetlegesen nem megfelelő tárolása miatt több pedagógus, szülő és diák is aggódik. Többek között attól tartanak, hogy a tárgyak akarva-akaratlanul elkeverednek majd, a drágább eszközöket ellopják, vagy a hurcolkodás, szekrényből ki- és bevétel közben elejtik a dobozokat és megsérülnek, megrepednek, összetörnek a tárolt készülékek.

"Ezért ki vállalja majd a felelősséget?" - panaszkodik az egyik érintett pedagógus.

Dobozok a portán és az osztályteremben

Volt olyan iskola, ahol a mostani jogszabály nem okozott változást, mert eddig is begyűjtötték a tanítási nap elején a telefonokat.

Az Eduline-nak egy megyeszékhelyi alapítványi általános-és középiskola igazgatója elmondta, hogy náluk a házirendjük miatt eddig sem vihették be mobilokat a diákok az iskolába. A tanulóknak évfolyamtól függetlenül reggel a portán kihelyezett osztálydobozokba kellett leadni a telefonjaikat, amit utána egy zárható szekrénybe tett be a portás, délután távozáskor kérhették el a telefonjaikat a diákok.

Ha a szaktanár jelezte, hogy szükség van az órán telefonra vagy tabletre, azt előtte néhány nappal egy KRÉTA-üzenetben körbeküldte, és arra az órára értelemszerűen bevihették a gyerekek

- fejtette ki az igazgató, aki szerint a rendszer náluk eddig jól működött.

Egy budapesti gimnázium igazgatója az Eduline-nak kifejtette, hogy náluk az idei tanévtől a telefonokat az adott óra elején a szaktanár egy dobozban gyűjti össze akkor, ha nem lesz rá szükség, és az óra végén adja majd vissza.

Nálunk több olyan tantárgy is van, ahol a diákok a tanár prezentációját egy online classroomban követik, ezeken az órákon értelemszerűen továbbra is használhatják a telefonjukat és ezt a KRÉTA-ban is fogjuk rögzíteni.

- jegyezte meg a gimnázium igazgatója, majd hozzátette, akit rajtakapnak azon, hogy a tananyag helyett például a Messenger-üzeneteit olvasgatja, akkor először figyelmeztetik, majd a következő alkalommal pedig  intézményi készüléket kap arra az időre, hogy meg tudja oldani online a feladatot. Ezeket majd az iskola házirendjében is fogják rögzíteni.

Séta a tanáriba

Egy budapesti általános iskola igazgatóhelyettese azt mondta, hogy náluk eddig sem lehetett az iskolában telefont használni. Eddig minden diáknak a saját zárható szekrényébe kellett beletennie kikapcsolt állapotban a telefonját, amit csak akkor vehetett ki, amikor ment haza.

Hiába működött jól a rendszer, a mostani jogszabály miatt ezen az iskolában mostantól változtatniuk kell, hiszen a telefonokat központilag kell begyűjteni és zárható helyen tárolni. Ezentúl minden reggel az első órán egy dobozban szedik majd össze a telefonokat, amit a hetesnek fel kell vinnie a tanáriba, ahol beteszik egy zárható szekrénybe. Az utolsó óra végén pedig a hetes megint felmegy a tanáriba, lehozza a dobozt, és a tanár mindenkinek visszaadja a telefonját.

Az igazgatóhelyettes szerint ennek a módszernek viszont az a hátránya, hogy reggel és délután is a mobilok beszedésével, kiosztásával értékes percek mennek el az órából.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.