Ki ebédelhet ingyen az iskolában a 2024/2025-ös tanévben? Közoktatás
Kurucz Tünde

Ki ebédelhet ingyen az iskolában a 2024/2025-ös tanévben?

Kell-e fizetni a menzáért a nagycsaládosoknak az általános iskolában? Milyen esetben ebédelhet a gyerek féláron? Összegyűjtöttünk minden fontos tudnivalót.

Már csak néhány nap és szeptember 2-án elkezdődik a 2024/2025-ös tanév. Sokan ilyenkor szembesülnek azzal, hogy míg az óvodában a gyerek ingyen ebédelt, miután bekerül az iskolába, már fizetniük kell a menzáért.

Az ingyenes vagy a kedvezményes étkezést a gyerekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény minden esetben valamilyen szociális alapú feltételhez köti. Ha megnézzük alaposan a jogszabályt, akkor láthatjuk, hogy óvodában a nagycsaládosoknak és azoknak, akiknél nem ér el a családban az egy főre jutó jövedelem egy bizonyos szintet, jár az ingyen menza, ehhez képest általános-és középiskolában már nem.

Ingyen menza bölcsődében, óvodában és általános iskolában

A jogszabály értelmében az ingyenes étkeztetés bölcsődében és óvodában az alábbi esetekben igényelhető:

  • ha a családban az egy főre jutó havi jövedelem összege nem haladja meg a minimálbér személyi jövedelemadóval, munkavállalói, egészségbiztosítási és nyugdíjjárulékkal csökkentett összegének 130%-át. Erről mindig a szülő nyilatkozik
  • ha a gyerek rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
  • ha a gyerek tartósan beteg vagy fogyatékos, vagy a családban tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelnek
  • ha a családban három vagy több gyermeket nevelnek
  • ha a gyereket a gyermekvédelmi szakellátás keretében nevelésbe vették.

Ehhez képest általános iskolában elsőtől nyolcadikig már csak akkor jár az ingyenes étkezés, ha a diák

  • rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesül
  • vagy nevelésbe vették
  • vagy fogyatékkal élők intézményében jár.

Jó hír viszont, hogy azok a fiatalok, akik nappali, iskolarendszerű képzésben tanulnak, akkor jogosult az ingyenes étkezésre, ha nevelésbe vették őket vagy utógondozói ellátásban részesülnek. Itt érdemes megjegyezni, hogy Szlovákiában például  ingyen ebédet kapnak a nagycsoportos ovisok, az alapiskolások (1-9. évfolyam), a kisgimisek, és azok a tanulók is, akik 8. osztályból felvételiztek, és a 9. helyett első évfolyamban középiskolában tanulnak.

Menza féláron az általános - és középiskolákban

Féláron azok a diákok ebédelhetnek általános-és középiskolában, illetve bármilyen nappali rendszerű iskolai oktatásban

  • ha a családban három vagy több gyermeket nevelnek
  • ha a tanuló tartósan beteg (például gluténérzékeny) vagy fogyatékkal él, és nem jár neki az ingyenes étkeztetés.

A gluténérzékeny gyerekek menzai ebédeltetésével az Eduline-on külön cikkben is foglalkoztunk, amelyből kiderült, hogy sokan hiába lennének jogosultak az olcsó menzára, még sem kapnak az iskolában, mert egy 2014-es EMMI-rendelet szerint, ha az intézmény másképpen nem tudja megoldani, csak annyit tesz, hogy megengedi, hogy a gyerekek otthonról hozzák az ebédet.

Fontos, hogy nem jár senkinek sem automatikusan ingyen vagy féláron a menza, azt minden tanév elején külön nyomtatványon kell igényelni az iskolában.

Mennyibe kerül a menza a 2024/2025-ös tanévben?

Rajtuk kívül viszont mindenkinek teljes árat kell fizetnie a menzáért. Zoltai Anna, a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségének (Közszöv) elnöke korábban az Eduline-nak azt mondta, hogy nem várható drágulás, bár a szülők által fizetendő térítési díjakat településenként az önkormányzatok határozzák meg, így nagy különbségek lehetnek a menzák árai között.

Zoltai azt is megjegyezte, hogy körülbelül napi 600 és 1200 forint között mozog az étkezés ára, így ha tényleg nem lesz emelkedés, akkor 12 és 24 ezer forint körüli összegre lehet számítani gyerekenként havonta a 2024/2025-ös tanévben.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.