Szexista megjegyzéseket tett a diákokra, mégis a panaszt tevő pedagógust és szociális munkást lehetetlenítették el Közoktatás
Székács Linda

Szexista megjegyzéseket tett a diákokra, mégis a panaszt tevő pedagógust és szociális munkást lehetetlenítették el

A belső vizsgálat után arra jutott a budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium és Technikum vezetősége, hogy a problémákat jelző osztályfőnök és a szociális munkás hibázott egy a diákokra szexista megjegyzéseket tevő, az órákon abortuszról szóló filmet vetítő tanár ügyében.

Szexistán viselkedett, abortuszról szóló filmet vetített a diákoknak, "kicsimnek" és "babámnak" szólította őket - többek között erről számoltak be a Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnázium és Technikum diákjai az egyik pedagógusról a Telexnek.

A pedagógus két és fél évig tanított az iskolában, osztálya is volt; tizedikeseket vett át az előző tanévben. Az osztályába járó egyik diák a Telexnek azt mondta; nem akarták, hogy ő legyen az osztályfőnökük, mert már akkoriban is számos panasz érkezett rá. Amellett, hogy nagyon vallásos volt és megpróbálta a nézeteit a diákokra erőltetni - többek között azt mondta nekik, hogy ha teherbe esnek, ne menjenek abortuszra - az alapján osztályozott, hogy ki mennyire fejlett testileg, babámnak és kicsimnek szólította a diákokat és megjegyezte, hogy mennyit változott a testük. De rendszeresen panaszkodtak a diákok arra is, hogy a tanárnak merevedése volt az órán.

A lapnak nyilatkozók szerint annak ellenére, hogy a pedagógus viselkedésére több diák és szülő is rendszeresen panaszkodott, az iskola mégis az ügyet jelző tanárt és szociális munkást lehetetlenítette el, akik amellett, hogy a diákok megkeresését követően beszéltek a munkaközösség vezetőjével, jelezték a problémát az érintett tanárnak és az igazgatónak is.

A tanár és a szociális segítő azt kérték, a gyerekek írjanak listát arról, miért érzik rosszul magukat a bepanaszolt tanár társaságában. Az iskola 30 osztályából 8 élt a lehetőséggel.

Az egyik diák szerint náluk 25 diákból 15 negatív véleményt írt a pedagógusról. Sérelmezték, hogy kivételez a nőiesebb lányokkal és hogy azt kéri tőlük; járjanak templomba és gyónjanak, egy szülő pedig azt írta; a gyereke hetek óta retteg az órákon vetített filmektől, „nem akar bemenni az abortuszos órákra”.

A panaszokat a szociális segítő és a pedagógus továbbították az igazgatónak, január végén pedig összehívtak egy megbeszélést, amin részt vettek a panaszt tevők, az egyik igazgatóhelyettes, az igazgató és a bepanaszolt tanár. Ezen a megvádolt tanár mindent tagadott, a megbeszélés eredménye mindössze az lett, hogy mindenkinek kiosztották a feladatát a következő két hétre, valamint az igazgató vállalta, hogy meglátogatja a bepanaszolt tanár óráját.

Végül az érintett pedagógus a megbeszélés után három nappal azonnali hatállyal felmondott a tankerületnél.

A panaszok a szociális segítőn keresztül eljutottak a kerületi gyermekjóléti szolgálathoz is, ami továbbította a problémát az illetékes Dél-Pesti Tankerületi Központ vezetőjének. Az iskola és a gyermekjóléti szolgálat vezetése ezt követően megbeszélést tartottak; a szolgálat ezen tudta meg, hogy az érintett pedagógus idő közben felmondott, az iskolában pedig belső vizsgálatot rendeltek el. Az igazgató ennek idejére azt kérte; a szociális segítő ne menjen be az intézményébe. Ő egyébként nem az intézmény, hanem a gyermekjóléti szolgálat alkalmazottja volt.

Február 12-én fegyelmi tanács kezdte el vizsgálni az ügyet, az eljárás március 6-án fejeződött be azzal a megállapítással, hogy a panaszt tevő szociális segítő és tanár hiába tudtak a problémákról, nem jelezték a bajt tavaly szeptembertől egészen idén januárig.

A vádakra semmilyen bizonyítékot nem tudtak bemutatni, és bár azt az iskola vezetősége elismerte, hogy voltak, akik szexistának tartották a pedagógus megjegyzéseit, az abortuszról szóló film a vizsgálat szerint "a tananyaghoz kapcsolódó dokumentumfilm volt."

Az igazgató nem engedte a korábbi szociális segítőt visszatérni az iskolába, helyette másik szociális segítőt kért, holott a vádak ellenére a Telex szerint az érintett szociális segítő már a tavalyi év elején megkereste az intézményvezetőt a tanár viselkedése miatt. Sőt, az egyik érintett osztály osztályfőnöke már tavaly márciusban jelezte a problémákat, és dokumentumok vannak arról, hogy az igazgatóhelyettes levélben azt válaszolta; már többször beszélt a bepanaszolt pedagógussal arról, milyen témákat vihet be a tanterembe, és mit nem (család, hit, magánélet, saját problémák). Az igazgatóhelyettes azt is megígérte, hogy újra elbeszélget a tanárral.

A panaszt tevő tanár ellen ennek ellenére fegyelmi eljárás indult és megrovást kapott. Ezt bár a tankerület később visszavonta, a pedagógus határozott idejű szerződése július 31-én lejárt, az igazgató pedig már áprilisban jelezte, hogy azt nem fogják meghosszabítani. Ezt azzal indokolta, hogy egy gyesen lévő kolléga visszamegy tanítani, így nem lesz rá szükség, ugyanakkor a Telex szerint a gyesen lévő pedagógus legkorábban januártól mehet vissza az iskolába.

Az ellehetetlenített tanár kilencedikes osztálya petíciót indított annak érdekében, hogy hosszabbítsák meg a szerződését. Ezt 540-en írták alá.

Az ügyben az iskola igazgatója és a bepanaszolt tanár nem nyilatkozott, a tankerületi vezető, Tóth Endre viszont megerősítette, hogy két kolléga jelzett problémát, és hogy az intézményvezető ezért belső egyeztetést kezdeményezett.

„A belső vizsgálatot követően megállapították, hogy a zaklatás ténye nem került bizonyításra. A tanár nem áll alkalmazásban a tankerület más iskolájában" - írta.