Évek óta nem szállították el a kémiaórán a kísérletezések során keletkezett és a lejárt vegyszereket a Vasvári Pál Gimnáziumból Közoktatás
Kurucz Tünde

Évek óta nem szállították el a kémiaórán a kísérletezések során keletkezett és a lejárt vegyszereket a Vasvári Pál Gimnáziumból

Az iskola beszámolójában évek óta felhívták a problémára a Székesfehérvári Tankerületi Központ figyelmét, de a tankerület szerint az elmúlt 5 évben a gimnáziumból nem érkezett kérés, hogy szállítsák el a kémiaórákon keletkezett veszélyes hulladékot.

A székesfehérvári Vasvári Pál Gimnázium 2023/2024-es tanévről szóló beszámolójában szerepel is, hogy arra kérik a tankerületet szállítsa el a kémiai kísérletek során keletkező veszélyes hulladékot és az időközben lejárt szavatosságú vegyszereket, mert a diákok és az iskolában dolgozók egészségét veszélyezteti - írja  a Népszava.

A probléma a gimnázium korábbi tanévekről szóló beszámolójában is szerepel, azonban a fehérvári tankerület szerint az iskolától az elmúlt 5 évben nem kérték az így keletkezett veszélyes hulladék elszállítását. Mivel a Vasvári épületét felújítás miatt a héten kiürítik, ezért ezeket a vegyszereket is elszállítják.

A lap megkérdezte a Klebelsberg központot is, amelynek válaszából kiderült, hogy mindig az intézmény vezetőjének kell jelezni, hogy a tankerület szállítassa el a veszélyes hulladékot. Először a leselejtezett anyagok listáját kell eljuttatni a tankerülethez, ahol ez alapján megrendelik a szolgáltatást. Az igazgatónak ezen kívül arról is gondoskodnia kell, hogy a diákok ezekhez az anyagokhoz nem férjenek hozzá.

Nem a Vasvári az egyetlen iskola, ahol ez probléma. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ legutóbb a 2020/2021-es tanévben tartott kémiai biztonsági ellenőrzést, de a vizsgált 230 intézmény közül csak 29 volt iskola, a többi óvoda vagy éppenséggel bölcsőde volt.

A mintegy 30 iskola esetében pedig 4-nél tapasztaltak valamilyen súlyosabb hiányosságot a szertárakban. Például hiányzott a kockázatbecslési dokumentáció, vagy lejárt, olvashatatlan vagy sérült csomagolásúak voltak a vegyszerek. Ezekben az esetekben a hatóságok intézkedtek.

Totyik Tamás, a PSZ elnöke szerint a tankerületeknek nem szabadna figyelmen kívül hagynia az intézményi beszámolókban szereplő problémát, hiszen "a lejárt szavatosságú, veszélyes hulladéknak minősülő vegyszerek nem megfelelően tárolva akár reakcióba is léphetnek a közelben lévő más anyagokkal."

Totyik hozzátette, hogy tud olyan iskoláról, amelyik az elmúlt 5 évben nem kapott új vegyszereket, így kémiaórán főleg elméleti oktatás van.

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.