Hány igazolatlan hiányzás után szűnik meg a tanulói jogviszony? Közoktatás
Székács Linda

Hány igazolatlan hiányzás után szűnik meg a tanulói jogviszony?

Az igazolatlan hiányzások komoly szankciókkal, akár pénzbírsággal, a családi pótlék megvonásával és a gyámhivatal közbelépésével járnak, a nem tanköteles korú tanulók jogviszonya pedig egy idő után törvényileg megszűnik.

"A tanköteles tanuló kivételével megszűnik a tanulói jogviszonya annak, aki egy tanítási éven belül igazolatlanul harminc tanítási óránál – alapfokú művészeti iskolában tíz tanítási óránál – többet mulaszt"- szerepel az EMMI rendeletben.

A rendelet szerint a tanulót, kiskorú tanuló esetén pedig a szülőt az intézménynek legalább két alkalommal írásban kell figyelmeztetnie az igazolatlan mulasztás következményeire.

Három óra igazolatlan hiányzás esetén ez osztályfőnöki figyelmeztetést és a gyermekjóléti szolgálat bevonását, huszonegy igazolatlan hiányzás után már fegyelmi eljárást von maga után. Míg azonban a tanköteles tanulók harminc óra igazolatlan hiányzást követően is folytathatják a tanulmányaikat - de a szüleiket a hatóságok 5 és 150 ezer forint közötti pénzbírságra büntetik - , a nem tanköteles korú tanulók jogviszonya ekkor törvényileg megszűnik, amiről az iskola írásban értesíti őket.

Ha egy tanköteles korú tanuló igazolatlan hiányzásainak száma eléri az 50 órát, értesítik az illetékes gyámhivatalt. Ebben az esetben fél évre véglegesen megvonhatják a családi pótlékot, a tanulót pedig védelembe vehetik.

 

 


Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.