Ellehetetlenítheti a délutáni sportolást a kormány új javaslata, szigorítanának a kötelező tesin Közoktatás
Tornyos Kata

Ellehetetlenítheti a délutáni sportolást a kormány új javaslata, szigorítanának a kötelező tesin

"A legtöbb esetben alig mozognak a gyerekek a tesiórán, egy strukturáltabb délutáni sportolás hatásosabb szerintem" – mondta lapunknak egy szülő miután megtudta, hogy a kormány új javaslatában még a sportoló diákoknak is kötelezővé tenné a heti ötszöri testnevelést. A kötelező testnevelés tovább növelné a diákok terheit, mégis szükségük lehet rá, mert a NETFIT-mérés szerint minden negyedik gyerek túlsúlyos vagy elhízott.

A kormány olyan törvénymódosítást terjesztett be, ami megszüntetné a lehetőségét annak, hogy a heti öt testnevelésórából kettőt ki lehessen váltani versenyszerű sporttal vagy délutáni iskolai sportköri foglalkozásokkal. A Szülői Hang ezért petíciót indított, amelyben tiltakoznak a gyerekek és szülők "jogainak értelmetlen csorbítása ellen, és követelik a gyermek- és családellenes tervezet visszavonását."

"Hetente egy testnevelést tudnak kiváltani a lányaim, mert néptáncolnak, de emellett egyikük röplabdázik is, a másik lányom pedig másfajta tánc foglalkozáson is részt vesz" – mesélte lapunknak egy Pest megyei anyuka, aki szerint időben is nehéz lenne kivitelezniük az edzéseket a kormány új törvényjavaslatával. "Egy olyan városban, ahol nehezen megoldható a tömegközlekedés és az edzés nem közvetlenül az iskolánál van, a szülők többsége nem tudná megoldani, hogy a testnevelés óra idejében elvigyék a gyereküket a sportfoglalkozásra" – fejtette ki véleményét.

Ugyanis a törvényjavaslat szövege szerint "a jövőben kizárólag a versenysportolóknak a testnevelésórával azonos időszakra eső edzései mentesítenek a mindennapos testnevelésen való részvétel alól." A lapunknak nyilatkozó szülő lányain azt látja, hogy szívesebben űzik az általuk választott sportot. Szerinte az iskolai tesiórán sokszor alig mozognak a gyerekek, gyakran csak kidobósoznak. "Egy strukuráltabb hobbi sport hatásosabb mozgásilag" – mondta, majd hozzátette, hogy egyetért a tesiórával, de nem gondolja, hogy minden sportolást az iskola keretein belül kell megoldani.

A Szülői Hang szerint miközben a gyerekek túlterheltsége óriási és a heti 5 testnevelésóra feltételei sok iskolában nem adottak, sok család választja a sportegyesületi vagy délutáni iskolai sportfoglalkozásokat. Ezt nehezíti meg most a kormány azzal, hogy ilyen esetekben is kötelezi a gyerekeket a heti 5 testnevelésórán való részvételre. Szerintük a kormányzati szigorítás következtében félő, hogy kevesebben fogják választani a délutáni sportfoglalkozásokat és sportegyesületi edzéseket, vagy az ezeken résztvevőknek romlik a tanulmányi eredménye és a közérzete a túlterheltség következtében.

A Szülői Hang aggodalmait alátámasztja, hogy az Eduline szerkesztősége tud olyan esetekről, amikor egyesületben sportoló diákoknak délelőtt és délután is vannak edzéseik. A helyzetüket az iskola jelenleg úgy próbálja megkönnyíteni, hogy a tornaóra ideje alatt pótolhatják azt a tananyagot, amiről délelőtt lemaradtak. Ha számukra is kötelező lesz minden nap a testnevelés, akkor a lemaradásukat saját szabadidejükben, az iskola és edzés után, gyakran este kell behozniuk.

Ugyanakkor vannak iskolák, ahol kiskapukat szült a helyzet, és anélkül is ki lehet váltani a kötelező mozgást, hogy valóban sportolnának a gyerekek. Az egyik gimnáziumban például egy lepecsételt havi kondibérlettel lehet kérvényezni, hogy csak három tesire kelljen bemenniük a diákoknak. Annyi a kitétel, hogy havonta kell bemutatni az új bérletet, viszont azt már nem tudja ellenőrizni az iskola, hogy ténylegesen eljárnak-e a diákok az edzőterembe. Emiatt nem garantált, hogy valóban minden gyerek sportol hetente legalább ötször 45 percet, ami meg is látszódott a legfrissebb NETFIT-felmérésen.

Mennyire fittek a gyerekek?

A legrissebb adatok alapján átlagosan 7 százalékkal romlott a diákok állóképessége - derül ki a Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) 2021-es és 2022-es tanévet összegző eredményeiből. Még kétségbeejtőbb adat, hogy a Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) elemzése szerint minden negyedik gyerek túlsúlyos vagy elhízott.

A NETFIT-felmérés során 642 ezer 5-12. osztályos tanuló állóképességét mérték. Míg a fiúk esetében a 12. évfolyamra az egészségzónát elérők aránya 19,4 százalékponttal csökkent, addig a lányoknál majdnem a felére, ami azt jelenti, hogy a végzős lányok esetében csak minden harmadik tanuló éri el az egészséghez szükséges minimumszintet az állóképesség területén.

Mivel a pandémia alatt a NETFIT-méréseket felfüggesztették, a friss adatok arra mutatnak rá, hogy a 2018/19-es tanévhez képest a tanulók állóképessége látványosan romlott. A legtöbb túlsúlyos diák Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében él, ahol a tanulók 13,9 százakának magas a testtömegindexe, míg a legkevesebb elhízott diák Budapesten van. Nekik 6,3 százalékuk túlsúlyos.

Mióta kötelező a heti öt tesi?

2012-ben még csak az 1., 5. és 9. évfolyam tesizett a tanítási hét minden napján, ezután pedig felmenő rendszerben a többi osztályt is bevonták. A 2015/2016-os tanévben pedig már az általános és a középiskola összes évfolyamának heti öt testnevelésórája volt. Tornaterem viszont egyáltalán nincs minden intézményben. A kötelező testnevelés – amit akkor még az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) vezetett be – kiváltott ellenérzéseket. Leginkább a megfelelő felszereltség hiánya miatt.

2015-ben arról írtunk, hogy a sportolásra alkalmas mintegy 8700 tornaterem és tornaszoba – az óvodákkal együtt – 8100 köznevelési intézmény, ezen belül durván 14 ezer feladatellátási hely között oszlik el, vagyis a tornateremhiány nyilvánvaló. Ekkor Rétvári Bence, az EMMI akkori parlamenti államtitkára azt mondta, hogy még hosszú évekbe telik, amíg sikerül kiváltani, felújítani a kor követelményeinek nem megfelelő, rossz állapotú épületeket, és megszüntetni az egyes településeken mutatkozó tornateremhiányt. Azóta is gyakran hallani rossz állapotú iskolákról, Tiszapüspökin például továbbra is omladozik a tornaterem, ezért alternatív megoldással tesiznek a diákok.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.