Szakszervezetek: senki se ringassa magát abba a hitbe, hogy mindenkinek a bére 32 százalékkal növekedni fog Közoktatás
Székács Linda

Szakszervezetek: senki se ringassa magát abba a hitbe, hogy mindenkinek a bére 32 százalékkal növekedni fog

Több pontban sem világos, hogy mihez képest növekednek majd 32,2 százalékkal a bérek.

"Senki se ringassa magát abba a hitbe, hogy mindenkinek a bére 32 százalékkal növekedni fog. Ettől jóval kevesebbel, mivel a pótlékok is növekedni fognak, illetve az esélyegyenlőségi támogatások összege is növekedni fog. Tehát az alapbérek nem fognak annyival növekedni" - számolt be róla Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezete a Maruzsa Zoltánnal történt egyeztetés után.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Orbán Viktor a csütörtöki évzáró sajtótájékoztatóján bejelentette: 2024. január 1-jétől 32,2 százalékkal növelik a pedagógusbéreket, az elkövetkezendő három évben pedig az a cél, hogy az átlagkeresetük bruttó 800 ezer forint körül legyen.

Ezen a napon egyeztetettek a Belügyminisztériumban a szakszervezetek képviselői is Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárral. Az egyeztetés után Totyik Tamás és Nagy Erzébet arról számoltak be, hogy ennek a 32,2 százalékos növekedésnek várhatóan a novemberi illetmények adják majd az alapját, ez azonban egyelőre nem teljesen tisztázott.

"Ez azért nem mindegy, mert nem mindegy az, hogy ami eddig történt, az beleszámít-e a 32,2 százalékba. Nem mindegy például, hogy a garantált bérminimumra és minimálbérre történő béremelés is beletartozik-e" - részletezte Nagy Erzsébet.

 

Posted by Pedagógusok Szakszervezete PSZ on Thursday, December 21, 2023

A PDSZ ügyvezetője szerint szintén problémás, hogy amennyiben megemelkedik a gyakornoki illetmény - bruttó 440 ezer forint - ez is már eleve valamennyi béremelést eredményezne azok számára, akik nem gyakornokok, de eddig ennél kevesebbet kerestek, illetve a gyakornoki illetmény képezi a megbízási díjaknak is az alapját (osztályfőnöki pótlék, munkaközösségi, szakvezetői, stb pótlék).

"Ha ezeket mindet összevetjük láthatjuk, hogy nagyon kevesen számíthatnak arra, hogy ez tényleg ennyi béremelést jelent majd számukra"

- tette hozzá.

Totyik Tamás szerint ugyanis amennyiben a kormány betartja az ígéretét, úgy a gyakornokoknak 540 ezer forintost kezdőbért kellene adniuk, ezt azonban "hiszik, ha látják".

A szakszervezetek képviselői arra is kitértek, hogy Orbán Viktor a januári béremelést a sajtótájékoztatón még egy Brüsszeltől érkező levéltől tette függővé, illetve hozzátették, hogy míg korábban az volt az ígéret, hogy a pedagógusok alapbére 2025-től éri majd el a bruttó 800 forintot, a kormányinfón ezt már 2026-ra tette.

Hozzátették: meglátják, hogy valóban érkezik-e béremelés, és majd ennek fejében hoznak döntést arról, hogy hogyan folytatják a tiltakozásokat a jövőben.

"Ennek a kormánynak akkor hiszünk, amikor már megtörtént" - jegyezte meg Totyik Tamás.