„Esetenként a pedagógusok is használnak magáncélra mobiltelefont tanórán, illetve gyermekfelügyelet közben. Mi erről a véleménye?” - olvasható abban a kérdőívben, amit a pedagógusoknak és az igazgatóknak küldött a Belügyminisztérium.
A kérdőívet a tanárok, intézményvezetők pedig csak akkor tudják kitölteni, ha megadják az iskola OM azonosítóját. Igaz, ennek segítségével csak egyszer lehet válaszolni a kérdésekre, azonban az iskolaigazgatót könnyedén be lehet azonosítani - írja a Népszava.
Az intézményvezetők megoszthatják véleményüket a Belügyminisztériummal az alábbiakban:
- a pedagógusok munkájának értékelése, az intézményi tanfelügyelet
- a 2024 nyarától induló új tanári teljesítményértékelő rendszer.
A pedagógusokat pedig arról kérdezik, hogy
- szükség van-e iskolaőrökre
- kifizitek-e határidőben a béreket
- főállásuk mellett folytatnak-e más keresetkiegészítő tevélenységet.
Arról korábban az Eduline is beszámolt, hogy a pedagógusok közül sokan vállalnak másodállást (például mosogatnak, felszolgálnak, korrepetálnak vagy műkörmöznek), hogy hó végére ki tudjanak jönni a fizetésükből.
Mindkét kérdőívben szerepeltek az adminisztratív terhek, a hosszabb téli és tavaszi szünetről, valamint a rövidebb nyári vakációról szóló kérdés, de a tanulók és a pedagógusok iskolai mobiltelefonhasználatára is kíváncsiak voltak. Mindez annak tükrében érdekes, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban többször is felmerült, legyen központi szabályozás arról, hogy a mobiltelefonokat beengedik vagy éppenséggel kitiltják az osztálytermekből.
A kérdőívben három lehetőség közül lehetett választani:
- sem a tanórán, sem a szünetben nem lehet engedélyezni a mobil használatát
- szünetekben igen, és órán csak oktatási célokra
- senkit sem zavar, ne legyen korlátozva a telefon használata
Ezután pedig a tanárok iskolai mobilhasználatával kapcsolatban azt állítja a BM:
esetenként a pedagógusok is használnak magáncélra mobiltelefont tanórán, illetve gyermekfelügyelet közben. Mi erről a véleménye?
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője úgy fogalmazott, hogy a felmérésben a nemzeti konzultációra emlékeztető alákérdezős kérdések vannak, amelyek teljesen fals eredményekre és kormányzati döntésekre adhatnak lehetőséget, majd hozzátette, hogy minden intézmény a saját házirendjében szabályozhatja, mennyire engedi az iskolában a mobilozást.