A program célja, hogy 10 ezer általános és középiskolás diáknak megtanítsák az alapszintű újraélesztés technikáját.
A Szegedi Tudományegyetem arról tájékoztatta az MTI-t, hogy október 16-án, hétfőn, az Újraélesztés Nemzetközi Világnapja alkalmából rekordkísérletet szerveznek, ahol az iskolások egymást váltva sajátíthatják el az újraélesztés technikáját.
Az általános iskolások, a gimnazisták és a szakközépiskolások oktatását a sürgősségi osztály munkatársai mellett, az Országos Mentőszolgálat szakdolgozói végzik majd.
A közlemény szerint Magyarországon évente 27 ezer hirtelen szívhalál következik be, ami azt jelenti, hogy naponta körülbelül hetvenen halnak meg keringésleállásban. Legtöbb esetben nem érkezik időben a segítség. Az újraélesztést azonban 3-5 percen belül el kell kezdeni, hogy a mentők kiérkezéséig a keringés fenntartható legyen.
Buresch György, az SZTE sürgősségi betegellátó önálló osztály ápolója és a rekordkísérlet főszervezője hangsúlyozta, hogy megpróbálkozni az újraélesztéssel és közben esetleg kisebb hibákat ejteni még mindig jobb, mint semmit sem tenni. Ezért fontosnak gondolja, hogy a laikusok is tájékozottak legyenek a mentés folyamatáról.
Az újraélesztés technikája már iskoláskorban hatékonyan elsajátítható, ezért úgy gondolják a szervezők, hogy ezt a készséget a gyerekeknek is mihamarabb meg kellene tanítani. Ezt rendszeresen ismétlődő képzésekkel lehetne a legjobban oktatni.
A rekordkísérlet napján a diákcsoportok oktatását követően, 16 órától a rendezvény várja a szülőket is, hogy minél többen elsajátíthassák az alapszintű újraélesztéshez szükséges ismereteket.