Hiba volt kivonulni Magyarországról Putyin új történelemtankönyve szerint Közoktatás
Székács Linda

Hiba volt kivonulni Magyarországról Putyin új történelemtankönyve szerint

Nagy hibának tartja Magyarország elengedését az új orosz állami történelemtankönyv, ami szerint az 1956-os forradalom idején a fasiszta Magyarország volt katonái lázadtak fel és követtek el gyilkosságokat, a Szovjetunió pedig csak segített ennek elfojtásában.

A G7 birtokába jutott új orosz állami történelemtankönyv a magyar vonatkozású részében azt írja, hiba volt a szovjet szatellitállamok, így Magyarország és Csehszlovákia elengedése is. A tankönyv egészen pontosan úgy fogalmaz, hogy "egy különösen átgondolatlan döntés volt, mert a szovjet katonai jelenlét gyengülése a szövetséges országokban a nacionalista és szovjetellenes érzelmek erősödését okozta”.

"Sztálin személyi kultuszának kritikáját számos kelet-európai országban felhasználták a szovjetellenes erők. (…) A magyar válságot a nyugati titkosszolgálatok és az általuk támogatott belső ellenzék akciói katalizálták. A Szovjetunió csapatokat vezényelt Magyarországra, és segített a magyar hatóságoknak a tiltakozás elfojtásában"

- írják. A tankönyv szövegéből pedig az is kiderült, hogy állításuk szerint Oroszország pénzzel, beruházásokkal és szakemberekkel "önzetlenül támogatta a többi szovjet tagköztársaságot", a Szovjetunió pedig önmagában sikertörténet.

A könyv egyébként körülbelül száz oldalon keresztül foglalkozik Putyin elnökségével, de 18 oldalt szentel a jelenleg is zajló orosz-ukrán háborúnak, amelyről továbbra is fenntartják azt az állítást, hogy azért van rá szükség, mert a 90-es évek óta már több generáció is  „Oroszországgal szembeni ellenszenvvel, neonáci eszméken nevelkedett”. Korábban pedig már azt is megírtuk, hogy a tankönyv szerint Ukrajna csak "a Nyugat találmánya", a Nyugatnak pedig az a célja, hogy elpusztítsa Oroszországot.

A tizenegyedikeseknek szánt állami tankönyvet egyébként Vlagyimir Putyin orosz elnök tanácsadója, a történelemtudományokból doktorált Vlagyimir Megyinszkij írta, aki egyébként korábban kulturális miniszterként kirúgta a moszkvai levéltár vezetőjét, aki állítólag megkérdőjelezte a "nagy honvédő háború" során a német tankoszlopot Moszkva előtt megállító 28 katona történetének történelmi hitelességét.