Októberben alternatív oktatási népszavazást tart az Egységes Diákfront Közoktatás
Székács Linda

Októberben alternatív oktatási népszavazást tart az Egységes Diákfront

Alternatív formában szervezi meg a Nemzeti Választási Iroda által elutasított népszavazását az Egységes Diákfront és az aHang.

Október 23. és 30. között országos, alternatív népszavazást tart az Egységes Diákfront. Az alternatív nészavazás előzménye, hogy a 2023. május 3-i tüntetésen maszkot viselő diákok bejelentették, hogy egy hét kérdésből álló népszavazási kezdeményezést nyújtottak be.

A népszavazás során a diákok arról szerették volna megkérdezni a magyar állampolgárokat, hogy egyetértenek-e azzal, hogy

  • mondjon le Pintér Sándor,
  • töröljék el a státusztörvényt,
  • a köznevelési és szakképzési intézmények vezetőit csak a diákönkormányzat és a szülő közösség, a nevelőtestület, az intézményben működö szakszervezet, valamint a közalkalmazotti tanács véleményezése után, indolokási kötelezettség mellett nevezhessék ki,
  • legyen vagyoni helyzettől és vallási hovatartozásról független esélyegyenlőség az oktatásban,
  • töröljék el a sztrájktörvényt,
  • hozzanak létre önálló oktatási minisztériumot, és
  • 50 százalékkal növeljék a pedagógus alapilletményt, és évenkét emeljék a fizetést az inflációhoz mérten.
A kérdéseket az egyértelműségükre és a hosszúságukra hivatkozva a Nemzeti Választási Iroda elutasította, a Kúriánál történt fellebbezés eredményére pedig hónapokat kell várni, ezért hivatalos népszavazás helyett az aHang lapunknak küldött közleménye szerint az EDF alternatív népszavazást kezdeményez.

"A kormány mindent megtett azért, hogy elnémítsa az oktatás megreformálásáért küzdőket. Bevezették a státusztörvényt a nyári szünetben, átszervezték a tanév rendjét, előkészítettek egy jogszabályt, ami ellehetetlenítené a pedagógus szakszervezeteket, és minden oktatási népszavazási kérdést elutasítottak. Mindezek mellett pedig a valódi párbeszédtől teljesen elzárkóztak a döntéshozók. Ezért is döntött úgy az EDF és az aHang, hogy ők maguk valósítják meg a referendumot"

- fogalmaznak.

Az előkészületek jelenleg is zajlanak, a szervezők október végén az ország több pontján is lehetőséget biztosítanak majd arra, hogy a lehető legtöbben mondhassák el a véleményüket a magyar oktatási rendszerről. Közleményükben azt írják, a 7IGEN-es oktatási népszavazás pultjaival már szeptemberben is sokan találkozhatnak majd, ezeknél aktivistának lehet jelentkezni, továbbá előregisztrálni az október végi szavazásra.

Jelenleg az elsődleges cél, hogy legalább 1500 segítőt és aktivistát találjanak, akik segítenek a szavazás megvalósításában. Erre online is lehet regisztrálni, ha ide kattintotok.

A népszavazást közösségi finanszírozásból tervezik megvalósítani, melyhez 11 millió forintot gyűjtenének.

Abdallah-Magdy Szabrina, az aHang kampányfelelőse az alternatív népszavazásról azt mondta; Eddig soha nem látott vállalkozásba kezdünk azzal, hogy megszervezünk egy olyan népszavazást, ahol mindenki elmondhatja a véleményét az oktatásról. Több ezer aktivistát kell felkészítenünk a következő időszakban, és egy olyan infrastruktúrát kell kiépítünk, ami több százezer vagy akár egymillió szavazót is elbír. Ehhez pedig minden segítségre szükség van.”

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.