PSZ: Megnehezíti az iskolák felkészülését, hogy még nincs hivatalos tanév rendje Közoktatás
Tornyos Kata

PSZ: Megnehezíti az iskolák felkészülését, hogy még nincs hivatalos tanév rendje

Hamarosan kezdődik az új tanév, de még mindig nincs hivatalos tanév rendje, így azt sem lehet tudni, hogy a kormány elfogadta-e a szakszervezetek javaslatait.

Néhány hét múlva ismét megtelnek az iskolapadok, elkezdődik a 2023/24-es tanév. Bár a dátum egyre közelebb kerül, még mindig nem lehet tudni, hogy pontosan mikor lesznek tanítási szünetek, és meddig fog tartani a következő tanév.

A kormány július végén tette közzé a tanév rendjének tervezetét, amiben többek között az is szerepelt, hogy a következő tanévben

  • Az őszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. október 27. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2023. november 6. (hétfő) lesz.
  • A téli szünet előtti utolsó tanítási nap 2023. december 20. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2024. január 8. (hétfő).
  • A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2024. március 28. (csütörtök), a szünet utáni első tanítási nap 2024. április 8. (hétfő).
  • A nyári szünet pedig csak 2024. június 21-én (péntek) kezdődik majd el, jóval később tehát, mint a korábbi években.

A tervezetet augusztus 4-ig véleményezhették: a Pedagógusok Szakszervezete is megfogalmazta a maga álláspontját és észrevételeit a témában. Jelenleg várják, hogy a beadott javaslatok közül, mennyit vesz figyelembe a Belügyminisztérium – mondta Gosztonyi Gábor az Infostartnak. Véleménye szerint már a Magyar Közlönyben is fel kellett volna tüntetni a legfontosabb dátumokat, hiszen két és fél hét múlva kezdődik az iskola.

Gosztonyi szerint, ha minden marad úgy, ahogy a tervezetben leírták, akkor a pedagógusok szempontjából megterhelő tanév elé nézünk. Ezt  azzal indokolta, hogy az iskolai év egyhetes meghosszabbítása több problémát is felvet: a szakszervezetek azt kifogásolják, hogy az iskolaépületek többsége alkalmatlan arra, hogy a nyári nagy melegben tanítani lehessen bennük. Erre a Belügyminisztérium úgy reagált, hogy a hazánkkal azonos klimatikus fekvésű Szlovákiában is tovább tart a tanév.

"A kollégáinkra ez iszonyatos adminisztratív terhet ró, mert meg kell tartani az osztályozó értekezletet, meg kell írni a bizonyítványt, majd külön meg kell írni a törzskönyvet is. Ezt aztán össze kell olvasni és az intézményvezetőnek a bizonyítványt alá kell írnia, csak utána osztható ki”

– mondta a PSZ alelnöke arra, hogy a minisztérium a megszokotthoz képest néhány nappal később tartaná a középiskolai beiratkozást.

Gosztonyi érthetetlennek nevezte a szeptember 1-jei tanévkezdést, amivel szerinte a döntéshozók nem vették figyelembe a kollégisták szempontjait. Ők szeptember 1-jén, pénteken megérkeznek az iskolakezdésre, majd csak két nap múlva költözhetnek be a kollégiumba, mert péntektől vasárnapig még biztosan nem lehetnek ott.

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.