A médianyilvános vitára való meghívást nem fogadta el, helyette nem nyilvános beszélgetésre hívta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár a civil szervezeteket - számolt be róla az Eduline-nak a Civil Közoktatási Platform.
A civil szervezetek még május végén, a parlamenti vitát és a státusztörvény elfogadását megelőzően küldtek meghívást Pintér Sándor és szakértői részére egy az oktatás problémáiról történő egyeztetésre, ezt azonban a Belügyminisztérium nem fogadta el. A civil szervezeteknek küldött válaszlevelükben azt írták, "az új pedagógus életpályamodell-törvény tervezetéről – a Kormány és a Belügyminisztérium rendszeresen egyeztet a legitim, megválasztott szakmai szereplőkkel", akikkel március 2, vagyis a státusztörvény tervezetének közzététele, és május 25 között állításuk szerint több mint húsz alkalommal egyeztettek, amiken többek között részt vett a Pedagógusok Szakszervezete, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete és az országos Diáktanács is.
Mivel a CKP szerint a Belügyminisztérium félreértette a meghívásukat, újból egyeztetésre invitálták a minisztereket, amire a napokban Maruzsa Zoltán államtitkártól érkezett az alábbi válasz:
Megkaptam én is miniszter úrtól ezt a levelezést. Látom, hogy egy nagy, apró részleteiben előkészített, médianyilvános vitát akarnak szervezni - ezt majd meglátjuk, hogy létrejön-e. Médiafelhajtásban én magam sem szoktam részt venni, és tisztában vagyok azzal is, hogy nem kértek tőlem sem most, sem eddig sosem időpontot, ennek ellenére azt fel tudom ajánlani, hogyha beszélni akarnak az oktatás Önök szerint megoldandó problémáiról, akkor én a közeljövőben fogadom Önöket a hivatalomban. A vélemények cseréje még senkinek nem vált a kárára.
A miniszter "véleménycserére" történő meghívását a civil szervezetek nem fogadták el. "Kezdeményezésünk nem súlytalan beszélgetésre, hanem formálisan előkészített, dokumentált, a nyilvánosság számára megismerhető tárgyalásra vonatkozott. Bemutatkozó találkozónak nem látjuk értelmét" - indokolták, hozzátéve azt is, hogy amennyiben a vita nem lenne nyilvános, úgy a minisztériumnak lehetősége lenne "a valóság megmásítására."
Hozzátették, véleményük szerint Maruzsa Zoltán nem megfelelő tárgyalópartner a kormányzat és civilek közötti egyeztetésre. "Ezt az elmúlt években bizonyította a szakszervezetekkel történő egyeztetéseken, az általunk küldött anyagok nem kommunikálásával, szakmai eseményekre való meghívóink el nem fogadásával, a problémák elbagatellizálásával, az oktatási szereplők érdekképviseletének elmulasztásával, az oktatási szervezetekről szóló kommunikációjával" - írják.