Angol tanársztrájk: nehéz döntés, hogy mennyi fizetést kapjanak a pedagógusok Közoktatás
Tornyos Kata

Angol tanársztrájk: nehéz döntés, hogy mennyi fizetést kapjanak a pedagógusok

Bár már július van, de Angliában, ahol tovább tart a tanév, ismét sztrájkba kezdtek a pedagógusok. Az, hogy mennyit fizessenek a tanároknak, "nagyon nehéz döntés" egy miniszter szerint.

Robert Halfon, az Egyesült Királyság parlamentjének konzervatív tagja szerint a kormány tisztességes akar lenni a tanári karral szemben, de egyben "méltányos az adófizetőkkel szemben is" – olvasható a BBC-n.

Sok iskola bezárására vagy részleges bezárására kell számítani az országban, mivel a Nemzeti Oktatási Szövetség (NEU) tagjai sztrájkolnak a fizetésemelés érdekében. A szakszervezet szerint az, hogy az őszi időszakban is folytatódjanak-e a sztrájkok teljesen a kormánytól függ.

Pénteken is munkabeszüntetést tervzenek, de az Oktatási Minisztérium szóvivője erről azt mondta, hogy a demonstráció az évzáró ünnepségek elmaradásához vezethet.

A jövő évi fizetést a független bérfelülvizsgáló testület beszámolója után mérlegeli a kormány. Ez a testület állítólag 6,5%-os emelést javasolt a tanárok számára, az oktatási szakszervezetek pedig azzal vádolták a kormányt, hogy nem foglalkoznak a jelentéssel. Halfon azt mondta a BBC-nek, hogy nem látta a végső jelentést, ezért nem tudja megerősíteni, hogy valóban 6,5%-ot javasoltak.

A júliusi akciókig február óta már öt nemzeti és három regionális sztrájkot tartottak a NEU tagjai, amely az Egyesült Királyság legnagyobb oktatási szakszervezete – ezekről itt olvashattok részletesebben. Angliában a legtöbb állami iskolai tanár fizetése 5%-kal emelkedett a 2022–2023-as évben. A kormány 1000 font (435 ezer forint) egyszeri készpénzfizetést is felajánlott, de ezt végül nem kapták meg a pedagógusok, mivel a tárgyalások kudarcba fulladtak.

Az egyetemeken is magasabb béreket követelnek

Nagy-Britanniában csakúgy, mint a közoktatásban, hónapok óta húzódik a vita a felsőoktatásban dolgozók és a kormány között is. A szakszervezetek ebben az esetben is elsősorban 5-8 százalék közötti béremelést kérnek, de a követeléseik között van a bérszakadékok megszüntetése, a munkaterhelés csökkentése, valamint a határozatlan idejű szerződések megszüntetése és a tavaly bevezetett nyugdíjcsökkentés helyreállítása.