Az utóbbi időben a KRÉTA kapcsán leginkább az ellene elkövetett hackertámadásoktól volt hangos a sajtó. Novemberben tizenévesek törték fel a rendszert, májusban pedig a TikTokon is terjedni kezdett egy videó a KRÉTA feltörésével kapcsolatban. Az egyetemisták sem maradtak ki a támadásokból, ugyanis áprilisban több nagy egyetemen is trágár üzeneteket kaptak a hallgatók. Mit lehet ez ellen tenni?
Az rtl.hu utánajárt a KRÉTÁ-t és a Neptunt ért támadásoknak, az oktatási informatikai rendszerek sebezhetőségeinek és annak, mennyire hatékonyak a fejlesztők válaszlépései (a rendszer adatvédelmi hibáiról mi is írtunk májusban). A Híradónak a novemberi támadás után elárulták, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást indított az ügyben.
„Arra tippelek, hogy volt munkavállaló adott tippet. Tehát itt nem arról van szó, hogy a fiatalok valami oltári nagyot alkottak”
– értékelte az rtl.hu-nak a feltörést Dr. Bencsáth Boldizsár, a BME Adat- és Rendszerbiztonság Laboratóriumának (CrySyS Lab) munkatársa.
A tavaly őszi esetről még mindig nem tudni, hogy biztosan feltörésről van-e szó, pontosan mit szereztek meg a hekkerek, és milyen módszerrel követték el a behatolást. Azonban a nyilvánosságra került információk alapján erős a gyanú, hogy az esetről nem tájékoztatták megfelelően az adatvédelmi hatóságokat.
A GDPR kemény jogszabály, és ha tényleg nem jelentették időben, akkor annak sok százmillió forintos következményei lehetnének. Ha igazak voltak az információk, akkor már ennek a nagy bírságnak be kellett volna ütnie - mondta a szakértő.