Kiszorítanák a tálibok a nemzetközi szervezeteket az afganisztáni oktatási rendszerből Közoktatás
Eduline/MTI

Kiszorítanák a tálibok a nemzetközi szervezeteket az afganisztáni oktatási rendszerből

Néhány afganisztáni tartományban már el is rendelték a munkájuk azonnali felfüggesztését, miután több helyi tisztségviselő azt állította a legfelsőbb tálib vezetőnek, hogy a nemzetközi szervezetek nem működnek együtt velük. Azt pedig, hogy az amúgy hatodiktól fölfelé az iskolákból is kitiltott nők segélyszervezeteknél sem dolgozhatnak, már az ENSZ-re is kiterjesztették.

Mint ahogyan már többször beszámoltunk róla, az amerikai kivonulás és a tálibok újbóli hatalomátvétele után Afganisztánban egy az egyben kitiltották a nőket hatodik osztály felett az oktatásból. A jogfosztó döntés miatt, amit egészen furcsa indokokkal próbálnak megmagyarázni, az ENSZ is tiltakozott. A két éve visszatérő tálib uralom alatt az oktatás mellett a nők munkához való jogát is csorbították, illetve az utazásukat és az orvosi ellátáshoz való hozzáférésüket is drasztikusan korlátozták.

A legutóbb pedig az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF arról számolt be, hogy az afgán oktatási rendszerben jelenleg még részt vevő nemzetközi szervezeteket felszólították a tálibok hogy adják át a helyüket a helyi nem kormányzati csoportoknak. Azt már tavaly decemberben bejelentették, hogy nők többet nem dolgozhatnak segélyszervezeteknek, ami alól csak bizonyos, egészségüggyel, oktatással és élelmiszer-ellátással kapcsolatos munkák esetében tettek kivételt. Ezt áprilistól az ENSZ segélyszervezeteiben végzett tevékenységekre is kiterjesztették.

Egy tálib oktatási vezetőnek tulajdonított hangfelvétel szerint pedig az összes nemzetközi szervezetnek egy hónapon belül át is kell adnia oktatási tevékenységét a helyi csoportoknak. A hangfelvétel hitelességét még nem erősítette meg a kabuli oktatási minisztérium, de a segélyszervezetek munkatársai közölték az AP hírügynökséggel, hogy tudnak az üzenetről és komolyan veszik a tartalmát.

„Az UNICEF, mint az afganisztáni oktatásért felelős vezető ügynökség mélységes aggodalommal figyeli azokat a jelentéseket, amelyek szerint több mint 500 ezer gyermek – köztük több mint 300 ezer lány – egy hónapon belül elveszítheti a közösségi oktatáson keresztül történő minőségi tanulás lehetőségét. Az ENSZ gyermekalapja megpróbálja értelmezni ezt az információt és a lehetséges hatásait az országban végzett programjára nézve, amely tanulási lehetőségeket biztosít még az Afganisztán legtávolabbi és vidéki területein élő gyermeknek is” - közölte az UNICEF.

Úgy tudják, néhány afganisztáni tartományban már el is rendelték a külföldi oktatási szervezetek tevékenységének azonnali felfüggesztését.

Több helyi tisztségviselő ugyanis azt állította Hajbatullah Ahundzáda legfelsőbb tálib vezetőnek, hogy a nemzetközi szervezetek saját oktatási minisztériumot hoznak létre és nem működnek együtt a tálibokkal. Az ENSZ gyermekalapjának oktatási programjaiban összesen 17 ezer tanár, köztük 5000 nő dolgozik. Csak Afganisztánban az ENSZ-nek mintegy 3900 alkalmazottja van, közülük 3300-an afgánok. A szervezet 600 afgán és 200 külföldi nőt is foglalkoztat. Az UNICEF további információkért felkeresi a kabuli oktatási minisztériumot – közölték.

(Kiemelt kép: MTI / EPA)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.