Romániában még mindig sztrájkolnak, az országos vizsgákat is elhalaszthatják Közoktatás
Tornyos Kata

Romániában még mindig sztrájkolnak, az országos vizsgákat is elhalaszthatják

134 ezer tanár továbbra is sztrájkol és tüntetést is szerveznek a fővárosban.

Az oktatási szakszervezetek szerint az általános sztrájkba lépett alkalmazottak 87 százaléka még mindig tiltakozik Romániában – írta meg a Maszol. Szerdán azt is bejelentették, hogy csütörtökön vagy pénteken ismét tüntetnek a fővárosban. Körülbelül 20 ezer embert várnak a megmozdulásra

„A sztrájk akkor ér véget, ha a kormány olyan megoldással áll elő, amelyet a tanárok is elfogadnak. Minél tovább húzódik ez a vita, annál nagyobb az esélye annak, hogy elhalasztják az országos vizsgákat”

– mondta szerdán Ovidiu Nistor, a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség vezetője.

A tanügyminiszter szerint azonban még nincs szükség az országos vizsgák elhalasztására: a következő napokban felmérik a helyzetet, és reméli, péntekig minden adott lesz ahhoz, hogy ne legyen szükség a vizsgák elhalasztásának bejelentésére.

Ahogy arról korábban beszámoltunk június elsején újabb ajánlatot tett Nicolae Ciucă miniszterelnök a szakszervezeteknek. E szerint sürgősségi rendeletet fogadott el a kormány, amellyel havi 1000 lejjel (75 ezer forint) emelik a pedagógusok és 400 lejjel (mintegy 30 ezer forint) az iskolai kisegítő személyzet bruttó bérét, így „megelőlegezve” a 2024-től bevezetendő új bértábla általi béremeléseket.

A szakszervezeti szövetségek a megyei szervezetekkel folytatott egyeztetés után azonban azt közölték a kormánnyal: a megoldást csak akkor tudják elfogadni, ha a tanárok idén 2000 lejes bruttó béremelést kapnak, a jövő évtől érvényes új közalkalmazotti bértörvény pedig azonnal, nem pedig lépcsőzetesen lép hatályba.

Az egészségügyi szakszervezetek is béremelésért tüntetnek Romániában

A Sanitas szakszervezet szerdán jelképes, úgynevezett "japán sztrájkot" hirdetett, vagyis az alkalmazottak nem szüntették be a munkát, de "Sanitas", illetve "japán sztrájk" feliratú karszalagokat és kitűzőket viselve figyelmeztetik a döntéshozókat, hogy amennyiben nem teljesítik követeléseiket, készek tényleges sztrájkba lépni – számolt be az MTI.

Mindkét érdekképviseleti szövetség a 2017-es közalkalmazotti bértörvény által 2022-re előírt - de rendre elhalasztott - béremelések maradéktalan folyósítását követeli. A követelési listán szerepel továbbá, hogy a bérpótlékok, az ügyeletért járó juttatások és élelmiszer-utalványok összegének kiszámításánál az új bérszintet vegyék alapul, a krónikus létszámhiány enyhítése érdekében pedig írjanak ki versenyvizsgát a közalkalmazotti létszámstop miatt májusban befagyasztott állásokra.