Több tízezer tanár tüntetett Románia fővárosában kedd délután Közoktatás
Eduline/MTI

Több tízezer tanár tüntetett Románia fővárosában kedd délután

A tanárok és az iskolai személyzet többek között a túlórák és jutalékok kifizetését, magasabb, inflációkövető béreket és több oktatásra szánt beruházást követelnek, melynek érdekében már több mint egy hete határozatlan idejú sztrájkba is kezdtek.

Buszokkal érkeztek a sztrájkoló tanügyi alkalmazottak Románia fővárosába, Bukarestbe, hogy a kormány székháza előtt tüntessenek kedd délután. Az MTI értesülései szerint az eseményen mintegy húszezer tanár és iskolai alkalmazott gyűlt össze, majd miután a szakszervezeti vezetők bejelentették, hogy nem fogadják el a kormány különjuttatásokról szóló ajánlatát, a tiltakozók elindultak az elnöki hivatal felé.

Ahogy korábban már mi is beszámoltunk róla, a szomszédos országban múlthét hétfő óta a tanárok és iskolai dolgozók több mint fele, mintegy 150 ezer fő kezdett országos, határozatlan idejű sztrájkba. A követeléseik a következőket tartalmazzák:

  • Emeljék meg a tanügyi alkalmazottak fizetését, a munkájuk társadalmi jelentőségének megfelelően, azon az elven alapulva, hogy a kezdő pedagógus kapja meg az országos átlagbért, a többiek fizetését ehhez igazítva növeljék a funkció, a végzettség, a szolgálati idő és a tanári fokozat szerint.
  • A közpénzből fizetett alkalmazottak bérét évente indexálják az infláció mértékével.
  • Fizessék ki a kisegítő és a nem oktatói személyzetnek a túlórákat.
  • A munkakörülményekért fizessenek pótlékokat a tanügyi alkalmazottaknak
  • Fizessék ki a jogszabályban és a kollektív munkaszerződésben rögzített jutalékokat: az ingázási költségeket, a beilleszkedési támogatást, a ki nem vett pihenőszabadságot.
  • Növeljék az oktatásra szánt beruházásokat.
  • Szüntessék meg az EduSal bérszámfejtő számítógépes programot, helyettesítsék be egy újjal, amit az oktatási minisztérium kezel.
A bérrel kapcsolatos problémák megoldására a kormány először egy két összegben elutalt, összesesen 2500 lej (180 ezer forint) értékű extra juttatást ajánlott a pedagógusoknak, amit viszont a szakszervezetek sértőnek neveztek és a sztrájk folytatásáról döntöttek, így a kabinet 4000 lejre (300 ezer forint) emelte a 270 ezer pedagógusnak szánt, valamint a korábbi 1000-ről (75 ezer) 1500 lejre (112 ezer forint) a 65 ezres létszámú kisegítő személyzetnek kiosztandó juttatásokat.
A kormány közleménye szerint a keddi egyeztetésen Nicolae Ciuca miniszerelnök is részt vett, és a kormánykoalíció pártjai nevében kötelezettséget vállalt arra, hogy a megalkotandó új közalkalmazotti bértörvényben olyan pedagógusi bértáblát fogadnak el, amely a kezdő tanárok esetében az országos átlagbértől indul, hozzátéve, hogy erről az ígéretről a kormány memorandumot fogad el, amelyet megjelentetnek a hivatalos közlönyben.
A szakszervezetek azonban törvényerejű, azonnal hatályba lépő sürgősségi kormányrendeletben követelnek garanciát a koalíciótól arra, hogy az új bértörvénnyel kapcsolatos ígéretek teljesülnek, és még a tanév vége előtt 25 százalékos béremelést - nem különjuttatást - akarnak elérni a sztrájkoló tanügyi alkalmazottak számára.

Amikor a tüntetők az elnöki hivatalhoz értek, az államfő, Klaus Iohannis fogadta a három szakszervezeti szövetség vezetőjét, "természetesnek és jogosnak" minősítve a tanügyi alkalmazottak követeléseit. A megbeszélésről kiadott sajtóközlemény szerint Iohannis a párbeszéd fontosságát hangsúlyozta és azt ígérte: a szakszervezetek és a kormány közötti közvetítőként garantálja egy politikai egyezmény megkötését a bérkövetelések teljesítéséről a sztrájk lezárása és a tanítás mielőbbi újrakezdése érdekében.

Az elnöki hivatal tájékoztatása szerint az államfő és a szakszervezeti vezetők is egyetértettek abban, hogy a Iohannis által kezdeményezett Művelt Románia országprojekt alapján elfogadott új oktatási törvénycsomag számos előrelépést tartalmaz, és gyakorlatba ültetése az oktatási rendszer korszerűsítését, a jövő nemzedékének fejlődését szolgálja.

A tüntetők közé visszatérő szakszervezeti vezetők óvatos optimizmussal nyilatkoztak a találkozóról, és az államfő közvetítői szerepvállalásához fűzött reményekről. Leszögezték: a sztrájk egyelőre folytatódik, és a szakszervezetek tagságával történő konzultáció után szerdára ígértek választ arra, hogy felveszik-e a munkát jövő kedden, a gyermeknapot és ortodox pünkösdöt magában foglaló ötnapos hosszú hétvége után. Amennyiben nem, az akár az érettségi vizsgákra is hatással lehet.