Egy orvos szerint azt a központosítást vezetik be az oktatásban, amit az elmúlt években az egészségügyben Közoktatás
Eduline

Egy orvos szerint azt a központosítást vezetik be az oktatásban, amit az elmúlt években az egészségügyben

Már a környező országok oktatási rendszerében is a tananyag helyett a kreativitásra építenek – hangzott el a PDSZ rendezvényén, ahol Pintér Sándor egy évét értékelték.

„A kormány mindig csak és kizárólag egységes, központosított dolgokban tud gondolkodni. Ugyanazt látom most az oktatásügyben bevezetni, mint ami az elmúlt két-három évben átment az egészségügyön” – mondta Póta György orvos a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) vasárnapi, „Egy év Pintér Sándorral – Országos Évértékelő” rendezvényén, olvasható az Index tudósításában. Mile Kristóf az Egységes Diákfront képviseletében ugyanitt azt mondta, elmúlt egy év csak rosszabbá tette a helyzetet, szerinte egyre inkább csak „gyermekmegőrző” funkciója van az oktatásnak.

Nagy Erzsébet, a PDSZ országos választmányi tagja ugyanitt arról beszélt, szerinte a kormány „trükközik” a helyettesítésekkel, azokra ugyanis ugyanolyan képzettségű pedagógust kellene beküldeni, így azt kellene beírni, hogy felügyelet volt, nem számozott tanítási óra, ha nem szakos tanár megy be. Szerinte ezt azzal oldanák meg, hogy a státusztörvénnyel meg lehet hosszabbítani a tanévet, vagyis az ő értelmezése szerint ezzel a miniszter

„bünteti a pedagógusokat, ha nem csalnak – be kell írni az órákat, különben baj lesz”.

Nagy úgy látja, minden megmozdulásra eddig érdemi egyeztetések helyett csak szankciókkal válaszolt a kormányzat, ilyennek tartja a sztrájkjog korlátozását és a státusztörvényt is. Szerinte a biztos bérelőmeneteli rendszer, a munkaidő és a pluszmunka kifizetése terén „sürgősen változtatnia kellene a kormánynak”. A Civil Közoktatási Platformot (CKP) képviselő Juhász Ágnes úgy véli, a retorziók és „látszategyeztetések” mellett a kormányzat „semmiféle szakmai lépést nem tett az oktatással kapcsolatban”. Hozzátéve: a környező országok oktatási rendszerében a tananyag helyett a kreativitásra építenek.

„A kormánynak nem szakmai kérdés”

Az eseményen a civilek mellett ellenzéki politikusok is elmondták a véleményüket (a szakszervezet Facebook-oldala szerint minden pártot meghívtak, de a cikk és a fotók alapján a kormánypártok nem mentek el). Kunhalmi Ágnes MSZP-társelnök szerint a kormánynak nem szakmai, hanem politikai, hatalmi kérdés az oktatás ügye. „Nem egy demokratikus szolgáltató az állam, nem oktatási szolgáltatásról beszél a kormány, hanem ez egy hatalmi, autoriter állam” – fogalmazott. Az LMP-s Kanász-Nagy Máté úgy látja, a kormány legfőbb politikája az újraiparosítás és mivel „az értékesítési lánc összeszerelési részébe szállunk be”, ami „a legkevesebb hozzáadott tudást igényli, ez is húzza lefelé az oktatási rendszert”. A politikus úgy véli, a kormány a humánpolitikákat és a közszférát a „maradékelv alapján kezeli”, amit őt „tudatos lebutításnak” tart, ahol csak „az ellátási fehér foltokat” akarják adminisztrációs eszközökkel kezelni.

A párbeszédes Tordai Bence elmondása alapján „95 százalékban politikai, hatalmi logikájú a beszéd, 5 százalékban halvány és hitvány szakmai munka, amit az elmúlt egy évben próbáltak elvégezni, és aminek esszenciája a státusztörvény tervezetében ismerhető meg”, a képviselő hozzátette, a felvételi számoktól kétségbe esett. Dukán András Ferenc, a Momentumtól azt mondta, ha kormányváltás lett volna, most nem a státusztörvényről beszélnének, az ellenzéknek volt terve az oktatási területre vonatkozóan, amit szakértőkkel közösen dolgoztak ki. Az Oktatási Hálózattól Pásztor Erzsébet többek közt azzal zárta a beszélgetést, hogy

„rendszerhibáról van szó, a központosítás, az autonómiák korlátozása, a homogenizálás jellemzi a rendszert.”

 


(Kiemelt kép forrása: a PDSZ Facebook-oldala)

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.