Távozott az intézményvezető és hat tanár is - mi történik a budaörsi MátrixSuliban? Közoktatás
Kacskovics Mihály Béla

Távozott az intézményvezető és hat tanár is - mi történik a budaörsi MátrixSuliban?

„Mérgező munkahelyi légkör" - így jellemezték az Eduline-nak a budaörsi MátrixSuliban uralkodó hangulatot az iskola működésére rálátó forrásaink. A tulajdonos és egyben igazgató a Schadl-Völner korrupciós ügy tizenharmadrendű vádlottja, a hangulat pedig azután romlott meg az intézményben, hogy márciusban távoznia kellett az iskola vezetőjének.

Olyan, mint egy zaklatási ügy, amiben az áldozatok csak most kezdenek rájönni arra, hogy nincsenek egyedül – jellemezte az Eduline megkeresésére Sávai-Viola Erika, a MátrixSuli budaörsi tagiskolájának márciusban elbocsátott vezetője az iskolában uralkodó állapotokat. Sávai-Viola Erikát március 27-én mentette fel a MátrixSuli tulajdonosa és igazgatója a tagintézmény-vezetői feladatok alól. A volt tagintézmény-vezető azt mondta: 27-én először rendkívüli felmondási papírt kapott, ám ő ezt nem fogadta el, így tudott végül közös megállapodással távozni az intézményből. Illetve csak majdnem:

Sávai-Viola lapunknak azt mondta, hogy egyelőre a MátrixSuli még nem fizette ki a márciusi munkabérét, valamint kilépőpapírjait sem helyesen kapta meg, így azokért küzd.

A volt tagintézmény-vezető az Eduline-nak hozzátette: egyelőre nem tudja, marad-e az oktatásban nyelvtanárként, elmondása szerint kivárja, hogy mi lesz a státusztörvénnyel. Csalódottnak érzi viszont magát a MátrixSuliban történtek miatt, és elbizonytalanodott az oktatási pályájával kapcsolatban.

Az intézmény tulajdonosa és igazgatója, Sipos Etelka szerint azonban Sávai-Viola Erika kilépési papírjait postán megkapta, „béreit duplán felvette”. Sipos hozzátette: azt követően mentette fel Sávai-Viola Erikát, hogy „kiderült sok olyan mulasztása, iskolaellenes magatartása, ami lehetetlenné tette további foglalkoztatását”. „Amióta az eszemet tudom, azon dolgozom, hogy a közoktatáshoz képest iskoláink egy magasabb színvonalú oktatást tudjanak nyújtani.Vannak, akik hatalmas egóval 2 hónap után nálam is jobban tudnák az intézményt működtetni, de az alapelveinkkel ellentétes hozzáállást és munkamorált a tanárok részéről a jövőben sem kívánom tolerálni” – írta az Eduline.hu-nak igazgató.

 

Az iskola vezetése korábbi nyilatkozataiban még konkrétabban fogalmazott a budaörsi intézmény korábbi vezetőjével kapcsolatban: állításuk szerint Sávai-Viola Erika nem teljesítette munkaköri feladatait, nem tartotta meg hetente kötelező óráit, a tanárokat és a szülőket pedig folyamatos „lázadásra” biztatta az iskola vezetésével szemben – viszont ezeket az érveket a volt tagintézmény-vezető kategorikusan elutasította. Lapunknak hozzátette: nem szeretne nyilvános sárdobálásba belemenni, igazát pedig akár jogi úton is kész bizonyítani. "Az, hogy közös megegyezéssel szüntettük meg a munkaviszonyt, azt mutatja, hogy azok az okok, amiket ő minden médiumban megjelentetett, megkérdőjelezhetők, hiszen akkor azonnali hatályú felmondással is elküldhetett volna" - magyarázta Sávai-Viola.

Az Eduline-nak a volt tagintézmény-vezető arról is beszélt, hogy az intézményben „mérgező a munkahelyi légkör”. Ennek tudja be azt is, hogy az intézmény tanárai közül hatan április 11-én felmondtak. Az április 11-én felmondó tanárok felmondási ideje egy hónapos, vagyis május 11-én jár le.

Sipos Etelka szervezetfejlesztője kedden mégis közölte az iskola egyik tanárával – információink szerint annak osztálya előtt –, hogy május másodika volt az utolsó munkanapja, többé nem kell bemennie az iskolába.

Sipos kérdésünkre cáfolta, hogy ilyen történt volna, és azt írta: „én magam is pedagógus vagyok, 18 évig tanítottam, nem a gyerekek előtt beszélem meg a pedagógusokkal a munkaügyi kérdéseket, hanem az irodámban”.

De miért mondott fel egyik pillanatról a másikra hat pedagógus is? Sávai-Viola Erika az Eduline-nak arról beszélt, hogy elbocsátása után Sipos Etelka ultimátumot adott a tanároknak: vagy hajlandók belemenni abba, hogy módosítják határozatlan idejű munkaszerződésüket és a 2023-2024-es tanév végéhez kötik őket, vagy azonnal távozniuk kell az intézményből. A feltételeket egyik tanár sem fogadta el, helyette benyújtották felmondásukat. Egyelőre azt sem tudni, hogy távozásuk után ki veszi át munkájukat, a következő tanévre pedig azért lehet nagy a gond, mert az intézményben maradó tanárok közül értesüléseink szerint többen fontolgatják, hogy a jelenlegi tanév végén beadják felmondásukat. "Mi kell ahhoz, hogy egy tízfős tanári gárdából hatan felálljanak, ráadásul a második félév közepén?" - tette fel a költői kérdést a tagintézmény elbocsátott vezetője - "nem kínáltam nekik álláslehetőséget, mégis úgy döntöttek, hogy elmennek. A tanárok nem váltanak könnyen, ők tanítani akarnak".

Az intézményben értesüléseink szerint korábban is nagy volt a tanárok fluktuációja: volt, aki arról beszélt, hogy a legtöbb tanár egy évnél nem marad tovább az intézményben – ez pedig nagyrészt Sipos Etelka vezetői stílusának köszönhető. Ennek ellenére az intézmény valószínűleg fog találni tanárokat a távozó helyére: az állami oktatásból sokan menekülnek a státusztörvény tervezetének hírére, a magániskolák őket próbálják elcsábítani.

Egy forrásunk szerint a távozó tanárokat eddig azért tudta gyorsan pótolni az iskola, mert a szigorú titoktartási szerződések miatt információ alig jutott ki akár a budapesti, akár a kecskeméti, akár a budaörsi tagintézmény falai közül – ez változhatott meg Sávai-Viola Erika kirúgásával, ami már komoly visszhangot vert.

Kérdésünkre Sipos azt írta, „természetesen” már szerződtettek új tanárokat a távozók helyére.

Ha tanár valahogy lesz is, diák valószínűleg már bajosabban: a Telex múlt héten arról írt, hogy az iskola hatvan diákjának mintegy felének szülei elvinnék a gyermeküket az intézményből – részint Sipos vezetési stílusa, részint pedig a rendkívül gyorsan cserélődő tanári gárda miatt. Döntésükbe belejátszhat az is, hogy az általános iskola korántsem olcsó: a szülőknek havonta 170 ezer forintjába kerül, ha gyereküket valamelyik tagintézménybe szeretnék járatni, és azoknak sem sokkal olcsóbb a suli, akik egy évre előre megváltják gyermekük helyét az osztályokban, hiszen nekik 150 ezer forintot kell ezért fizetniük havonta. Az igazgató szerint azonban egyelőre egy szülő sem jelezte feléjük, hogy el szeretné vinni gyermekét budaörsi tagintézményükből.

"Idő kellett nekem is, hogy elhiggyem: az iskola igazgatója nem egy iskolaalapító, hanem egy ingatlanhasznosítással foglalkozó üzletember és ez egy ingatlangazdálkodással foglalkozó családi vállalkozás. A vezető viselkedése, mérgező atmoszféra teremtése nem egy korszerű, a gyerekeket európai polgárokká nevelő, a XXI. század kihívásaival megküzdeni képes és az életet élvezni tudó gyerekek oktatását célul kitűző magániskolára jellemző" - mondta lapunknak Sávai-Viola.

Mi a MátrixSuli?
A MátrixSuli Általános Iskola három tagintézménye 2019-ben kezdte meg működését. Magukat nem alternatív iskolaként definiálják, viszont azt leírásukban hozzáteszik, hogy „kialakítottuk iskolánk sajátos arculatát”. Oldalukról kiderül, hogy a készségekre épülő oktatásban hisznek, mint írják, „nagy hangsúlyt fektetünk a készségek és a személyiség fejlesztésére”. A tanóráik menete is eltér a megszokottól: nincs csengő, az órák hossza rugalmasan változik, legfeljebb tizenöt fős osztályaik projekt és nem tárgyalapon tanulnak, a képzés során pedig elsősorban az együttműködésre helyezik a pedagógusok a hangsúlyt. Mindemellett azonban a MátrixSuli biztosít mindenkit, hogy a középiskolai felvételire is felkészítik a diákokat.

Kicsoda Sipos Etelka?

A MátrixSuli igazgatójának neve nem először fut körbe a magyar sajtóban, igaz, nem az általános iskolája miatt. Sipos a Schadl-Völner korrupciós ügy tizenharmadrendű vádlottja, a botrány során képbe pedig úgy került, hogy 2020-ban a Nemzeti Nyomozó Iroda Erőszakos Bűncselekmények Elleni Osztálya titkos információkat kezdett gyűjteni R. Róbertről egy állítólagos zsarolási ügyben. R. Róbert, vagyis „Gazdi” telefonját a nyomozók lehallgatták – a hvg360 értesülései szerint – pedig R. Sipossal hitette el 2021-ben, hogy befolyásos kapcsolatain keresztül a nő által fenntartott felnőttképzési iskolát – ami nem azonos az általános iskolával, de ugyancsak Mátrix néven működött – némi kenőpénzért cserébe nyilvántartásba tudja vetetni.

Miért nem volt 2021-ben Sipos felnőttképzési iskolája nyilvántartásban? Mert az állam akkor 90 millió forint és járulékok visszafizetését követelte rajtuk elszámolási hibák miatt. R. Róbert az ügyészség vádirata szerint vállalta, hogy 150 millió forintért elsimítja az ügyet. A pénzen a vád szerint megosztozott volna Schadl Györggyel és Völner Pállal is.

A hvg360 által ismertetett lehallgatási jegyzőkönyvek szerint pedig Völner Pál akkor még az Igazságügyi Minisztérium államtitkáraként rendszeresen egyeztetett az iskola ügyében az ötödik Orbán-kormányban már nem létező Innovációs és Technológiai Minisztérium és az Emberi Erőforrások Minisztériumának több beosztottjával is.

 

A nyomozati anyagok szerint R. nem kapta meg az ígért 150 millió forintot, Sipos annak csupán ötödét, harmincmilliót fizetett ki neki. Azonban „Gazdi” nem csupán ennyivel húzta őt le: 2021 januárjában R. elhitette Sipossal, hogy üzleti célból Ukrajnába utazik – Magyarországot valójában viszont nem hagyta el. Egyik ismerősén keresztül (aki szintén a korrupciós ügy vádlottja) viszont azt üzente az igazgatónak, hogy csecsenek fogták el, akik kétszázezer dollárért cserébe engedik csak el. Sipos bedőlt a csalásnak és hetvenmillió forintot váltott dollárra, majd R. ismerősével Nyíregyházára ment, ahol egy ismeretlennek átadta a pénzt – ami végül R. Róbertnél landolt.

Siposnak tehát százmillió forintja bánta az R.-el való ismeretségét, mitöbb, még vádlott is lett – a korrupciós ügy bírósági előkészítő ülésén viszont nem ismerte be bűnösségét.

 

A tagintézmény március végén elbocsátott igazgatója állítja: a sajtóból tudta meg, hogy az iskola vezetése érintett a Schadl-Völner-ügyben, később a szülők is felhívták erre a figyelmét.