Alacsony tanári fizetések, túlterheltség: Melyik országra gondoltunk? A) Írország B) Magyarország C) Mindkettő Közoktatás
Tornyos Kata

Alacsony tanári fizetések, túlterheltség: Melyik országra gondoltunk? A) Írország B) Magyarország C) Mindkettő

Románia, Portugália, Argentína, Lettország, Anglia, Írország - ezekben az országokban is elégedetlenek a tanárok és folyamatosak a sztrájkok, tüntetések. Megnéztük, hogy a világ néhány országában hogy áll az oktatás helyzete, illetve hogyan reagál a tüntetőkre a kormány. Van, ahol a miniszterelnök beállt beszélgetni a tüntetők közé, nálunk ez szokatlan lenne.

Másfél éve megoldatlanok az oktatással és a pedagógusokkal kapcsolatos problémák. Miután a magyar kormány belengette a státusztörvény bevezetését, ami jelentősen korlátozná a pedagógusok megmaradt autonómiáját, az elégedetlenség tovább fokozódott. Ezért április 24-én sztrájknapot és tüntetést is tartottak az országban, amit május 3-án folytatnak.

Ugyanakkor nem csak Magyarországon van nehéz helyzetben az oktatás. Összegyűjtöttünk néhány országot, ahol szintén gyakoriak a sztrájkok.

Bukarest

Románia fővárosában a közalkalmazotti bérek tervezett befagyasztása és a közszférában meghirdetni tervezett létszámstop ellen tüntettek kedden három országos oktatási szakszervezet képviselői a bukaresti kormány székháza előtt - olvasható az MTI-n. Most csak az érdekképviseletek küldöttjei vesznek részt az akcióban, de május 10-re egy nagyobb hangvételű felvonulást szerveznek. Emellett megkezdték az aláírásgyűjtést a tényleges országos munkabeszüntetés kihirdetése érdekében is, amennyiben a kormány nem tesz le arról, hogy a bérezésükkel amúgy is elégedetlen pedagógusokon takarékoskodjon.

Az érdekképviseletek küldöttei petíciót terjesztettek be kedden a kormányhoz, amelyben egyebek mellett a 2017-es közalkalmazotti bértörvény által előírt, de rendre elnapolt béremelések folyósítását követelik, és arra figyelmeztetik a döntéshozókat, hogy az állami bérek és nyugdíjak halmozásának betiltása, a bérek tavalyi szinten tervezett befagyasztása, illetve a tervezett létszámstop válságos helyzetbe juttatná az oktatási rendszert, amely már most működési zavarokkal küzd a képzett munkaerő hiánya miatt.

 

Lettország

 

Árpilis 24-én három napos sztrájkba kezdtek Lettország tanárai, több mint 19000-en csatlakoztak a munkabeszüntetéshez:

Méltatlan bérezés és túlterheltség - ezekkel nem csak a magyar, de a lett tanárok is küzködnek. Hétfőn a sztrájk mellett ők is tüntetést szerveztek a fővárosban. Amikor a felvonulás elérte a kabinet épületét, Krišjānis Kariņš miniszterelnök csatlakozott a tüntetőkhöz és elmondta, hogy a kormány az elmúlt négy évben fokozatosan emelte a béreket, és ezt a jövőben is tervezi folytatni.

Ennek ellenére még mindig nem teljesült minden sztrájkkövetelmény, mert több olyan pedagóguscsoport is van, akiknél a kormány által jóváhagyott tervezetben nem írnak béremelést. Például a logopédusoknál, pszichológusoknál és a kisegítő személyzetnél - foglalta össze a helyzetet a Eng.lsm.lv.

Portugália

"Nem tudunk ilyen körülmények között tovább dolgozni. Nem vagyunk megbecsülve" - mondta egy portugál tanár.

Az országban még januárban tartottak 18 napon át tartó sztrájkot, akkor 100 ezren tüntettek Lisszabonban (1974 óta ez volt a legnagyobb felvonulás az országban), jobb fizetést és munkakörülményeket követelve a tanárok számára, illetve Joao Costa oktatási miniszter lemondását – olvasható az aa.com-on.

Azóta folyamatosak a tüntetések, de a kormány reakciója nem bíztató, ők a keménykezűéget választják: hasonlóan a magyar sztrájktörvényhez, a portugál tanárok is kötelesek legalább három órát tanítani, még akkor is, ha a munkabeszüntetés mellett döntenek.

Írország

A legtöbb iskola Írország északi részén zárva tart április 26-án, mert  tanárok és köztisztviselők százai kezdenek sztrájkba. A szakszervezetek az elmúlt évtized legnagyobb észak-írországi fellépésének nevezik az akciót. A sztrájkra a közalkalmazotti fizetések reálértékének csökkenése, az észak-írországi közalkalmazotti költségvetési válság és a munkásosztályt sújtó megélhetési költségek válsága miatt kerül sor - írta meg az irishnews.com.

Anglia

Az ország helyzetéről már többször írtunk az Edulineon. A legfrissebb hírek szerint április 27-én és május 2-án kezdenek újabb sztrájkba a tanárok. A szakszervezetek inflációkövető emelést szeretnének és plusz pénzt annak a biztosítására, hogy a béremelések ne az iskolák meglévő költségvetéséből származzanak - olvasható a BBC-n. A 2022-es 5 százalékos béremelés után a kormány erre az évre további 4,3 százalékos béremelést és egyszeri, egyösszegű 1000 fontos (472 ezer forint) támogatást ajánlott a közoktatásban dolgozó tanároknak, de eddig nem tudtak megállapodni a szakszervezetekkel.

 



Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.