"Piócák leszünk a pusztulásban, amit létrehoztatok!" - több ezren tüntettek a státusztörvény ellen Budapesten Közoktatás
Székács Linda

"Piócák leszünk a pusztulásban, amit létrehoztatok!" - több ezren tüntettek a státusztörvény ellen Budapesten

"Le a bosszútörvénnyel! Le az elnyomással!" néven szerveztek tüntetést az április 24-i sztrájknap után a pedagógus szakszervezetek. A rendezvényen felsőoktatási dolgozók, óvodapedagógusok és diákok is felszólaltak, majd a Vár felé vonultak, hogy csatlakozzanak a Karmelita kolostor előtt zajló kordonbontáshoz.

Több ezer tüntető vonult hétfő délután a Belügyminisztérium épülete elé, hogy a pedagógusokat korlátozó státusztörvény ellen tiltakozzanak. A törvénytervezet ugyanis többek között azt jelentené, hogy

  • 4 helyett 6 hónapos lenne a próbaidő, ami alatt indoklás nélkül el lehet bárkit bocsájtani,
  • a felmentési idő 8 hónapról 60 napra csökkenne,
  • azonban ha a munkavállaló kezdeményezi a felmondását, akkor az úgynevezett „lemondási idő” (amíg továbbra is dolgoznia kell) 2 hónap helyett 6 hónapra emelkedne,
  • az ingyenesen elrendelhető helyettesítések óraszámát 60-ról 80-ra emelnék,
  • bevezetnék a 33-40 órás kötetlen munkaidőintézményen belüli eltöltését

17 órakor körülbelül 1000-1200 fő gyülekezett a budapesti Kálvin téren, akik a szokásos "Nincs tanár, nincs jövő" és "Szabad ország, szabad oktatás!" jelmondatok skandálása mellett a "Státusztörvény, bosszútörvény", "Le a státusztörvénnyel!" és "Pintér, takarodj!" kiabálásával haladtak a Belügyminisztérium épülete elé.

Menet közben a tömeg néhány száz fővel tovább duzzadt, majd a minisztérium épülete előtt beszédet mondott Máté András, az Oktatói Hálózat önkéntese, aki elmondta, hogy a felsőoktatásban dolgozók már jól ismerik a komány "aljas taktikáit" és az üres ígéreteket, a jelenlegi stratégiájuk azonban "nyílt bosszúnak" tűnik az elmúlt évek akciói miatt.

A tüntetésen beszédet mondott az ADOM Diákmozgalom egy 15 éves aktivistája, egy 30 év alatti óvónő és egy 20 éve pályán lévő matematika-informatika tanárnő is, akik elmondták, hogy a pedagógusok csapdába csalva, sarokba szorítva és kiábrándultnak érzik magukat, és dühösek amiatt, hogy ilyen helyzetbe hozzák őket, hiszen szeretik a hivatásukat.

A diákmegszólalók után Nagy Erzsébet, a PDSZ választmányi tagja is színpadra lépett, aki elmondta, szerinte a kormány célja nem az oktatás javítása, hanem a tanárok "megregulázása", az Európai Uniónak pedig azt hazudják, hogy a státusztörvénnyel akarják rendbe tenni a közoktatást. Valójában viszont ez a törvény fenyegetés, amit korábban már az Európai Parlament is kifogásolt.

A PDSZ választmányi tagjának beszéde után Pankotai Lili a Karmelitához hívta a tüntetőket, hogy az ellenzéki politikusok példáját követve csatlakozzanak a kordonbontáshoz, ahonnan egyébként három embert már el is vittek a rendőrök.

Piócák leszünk a pusztulásban, amit létrehoztatok!

- mondta Lili, aki szerint az ő generációja, a jelen fiataljai nem felejtenek, és "felvértezve várják", hogy újraépíthessék az országot.

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.