Az uniós intézmény elismeri, hogy több jogszabályi módosításra is sor került, de az intézkedéseket nem tartja elégnek.
Az Európai Bizottság (EB) szerdán beperelte Szlovákiát, amiért nem kezeli megfelelően a roma gyerekek szegregációját az iskolákban.
A tájékoztatás szerint a faji egyenlőségre vonatkozó uniós szabályok szigorúan tiltják az etnikai származáson alapuló megkülönböztetést az élet kulcsfontosságú területein, így az oktatásban is. Szlovákiában azonban a roma gyermekeket gyakran az enyhe értelmi fogyatékossággal élő tanulók számára fenntartott speciális iskolákban helyezik el. Sok roma gyermeket, aki klasszikus oktatásban vesz részt, szintén elkülönített osztályokban vagy iskolákban tartanak – írta meg az ujszo.com.
A bizottság még 2015-ben indított eljárást Szlovákia ellen, és 2019-ben két hónap haladékot adtak az országnak, hogy megtegyék a megfelelő lépéseket, különben a bizottság úgy dönthet, hogy az Európai Unió Bírósága elé terjeszti az ügyet. Ez meg is történt szerdán.
"Azt gondolom, hogy sajnálatos a helyzet, de lehet, hogy segíteni fog a jövőben a szegregáció elleni fellépésben, s épp ez fogja megadni a politikai akaratot, ami eddig hiányzott” – nyilatkozta a lapnak Ravasz Ábel, volt romaügyi kormánybiztos.
Bár a figyelmeztetés óta több jogalkotási reformot hajtott végre Szlovákia, de az EB arra a következtetésre jutott, hogy az eddig végrehajtott intézkedések nem elégségesek: tájékoztatójukban kiemelték, hogy Szlovákiában a 6 és 15 év közötti roma tanulók 65%-a olyan iskolába jár, ahol az összes vagy a tanulók többsége roma, ami 5 százalékpontos növekedést jelent 2016-hoz képest. Ezzel Szlovákia az EU azon tagállama, ahol legmagasabb a roma szegregáció aránya az oktatásban.