Alig néhány hetetek maradt, hogy felkészüljetek az idei írásbeli érettségikre. Segítségként összegyűjtöttük a legfontosabb információkat és tudnivalókat a középszintű és emelt szintű írásbeli vizsgák legfontosabb tárgyaiból.
Magyar nyelv és irodalom
100 pontot érő írásbeli vizsgákra magyar nyelv és irodalomból 240 perc áll majd rendelkezésetekre. Középszinten az első 90 percben egy szövegértési, érvelési vagy gyakorlati szövegalkotási feladatot kell megoldanotok, amivel összesen 50 pontot érhettek el, a vizsga második felében pedig 150 percetek lesz arra, hogy megoldjátok a műértelmező, műelemzési, vagy összehasonlító műelemzési feladatot, amivel összesen 40 pontot szerezhettek. A maximális pontszám eléréséhez fontos, hogy a tárgyi tudásotok mellett önálló véleményt is alkossatok és részletesen kifejtsétek az érveitek, hiszen ezekért pontok járnak. Számít továbbá a helyesírásotok is, amiért 8, az írásképetekért pedig 2 pontot kaphattok, ezért mindenképp érdemes odafigyelnetek arra is, hogy egy szép és rendezett külalakú szöveget adjatok le. Ha rossz a helyesírásotok vagy nem vagytok biztosak valamiben, az írásbeli alatt használhattok helyesírási szótárt, amit az iskolátok biztosít számotokra.
Hasonló felépítésre és feladattípusokra számíthattok akkor is, ha emelt szinten vizsgáztok magyarból. A szövegértési feladatok mellett azonban az első részben számot kell adnotok a nyelvi-irodalmi műveltségetekről is, összehasonlítás helyett pedig a műértelmezést követően nektek reflektáló szöveget kell írnotok. A feladatmegoldásra emelt szinten is 90 és 150 perc, összesen tehát 240 perc áll rendelkezésre, helyesírási szótárt pedig ti is használhattok.
Matematika
A magyar nyelv és irodalomhoz hasonlóan matekból is egy két részből álló feladatlapot kell megoldanotok, amire összesen 180 perc áll rendelkezésetekre. Az írásbeli vizsga első felében 45 percetek lesz megoldani a jellemzően könnyebb, gyorsan kiszámolható és rövidebb matekpéldákat, amikkel összesen 30 pontot szerezhettek, majd egy rövid szusszanás után 135 percetek lesz arra, hogy megoldjátok a 70 pontos, komplexebb, jellemzően kifejtős szöveges feladatokból álló második feladatsort is. A megoldásához, ha szükséges, használhattok függvénytáblázatot, számológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt is, ezeket viszont magatoknak kell biztosítanotok.
Emelt szinten szintén egy kétrészes feladatlapot kell megoldanotok, itt azonban ti dönthetitek el, hogy a 240 perces időkorlátból hány percet fordítotok az első és a második rész feladataira, amikkel összesen 51 és 64 pontot szerezhettek.
Történelem
Ha történelemből középszinten vizsgáztok, szintén 180 percetek lesz a kétrészes feladatlap megoldására, amiért 50-50 pontot kaphattok. A vizsga első részében egyszerű, rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanotok, a második részben viszont egy rövidebb és egy hosszabb, 210-260 szavas esszét kell írnotok. A jó hír, hogy négy feladatlehetőség közül nektek csak kettőt kell megírnotok; egy magyar és egy egyetemes történelemre vonatkozót, így tehát kiválaszthatjátok, hogy a felsorolt lehetőségek közül mik a legszimpatikusabbak számotokra.
A leírás szerint a középszintű éretségiben az írásbeli feladatsor 60 százalékban magyar, 40 százalékban pedig egyetemes történelmet tartalmaz, melyek keretein belül számot kell adnotok a vallásokkal, kultúrával, társadalommal és politikával kapcsolatos tudásotokról is, segítségül pedig használhatjátok azokat a középiskolai történelem atlaszokat, amiket az iskola biztosít számotokra.
Szinte ugyanez vár rátok akkor is, ha magasabb szinten vizsgáztok történelemből. Emelt szinten szintén két 50 pontos feladatsort kell megoldanotok mindössze azzal a különbséggel, hogy nehezebb feladatok révén több időt, összesen 240 percet kaptok a megoldásra.
Élő idegen nyelv
Míg a korábbi tárgyak esetében két feladatrészt kellett megoldanotok, az idegen nyelvek esetében összesen négy modult kell teljesítenetek. A vizsgán összesen 117 pontot szerezhettek és a modulok megoldására összesen 180 percetek lesz, ezeket azonban szigorúan meghatározott sorrendben, szünetekkel elválasztott idősávokban oldhatjátok meg.
Középszinten a vizsga első részében 60 percetek lesz a jellemzően három elolvasandó szövegből álló szövegértés feladatsor megoldására, ezt követi a 30 perces nyelvhelyességi, és a szintén 30 perces hallott szövegértés feladatsor, végül pedig ismét 60 percetek lesz az íráskészség feladatok megoldására.
Ugyanez a menetrend akkor is, ha emelt szintén vizsgáztok valamelyik élő idegen nyelvből. Mindössze annyi a különbség, hogy ebben az esetben 240 percetek lesz a feladatmegoldásra, így tehát a szövegértést 70, a nyelvhelyességet 50, az íráskészség feladatsort pedig 90 perc alatt kell megoldanotok, míg a hallgatásos feladatra itt is 30 perc áll rendelkezésetekre.
A vizsgákon szótárt használhattok, de csak és kizárólag az íráskészség részhez.
Fizika
Amennyiben ötödik érettségi tárgyként a fizikát választjátok, középszinten egy 120 perces, 90 pontot érő, két részletből álló feladatsort kell megoldanotok. A vizsga első felében egy 20 kérdésből álló feleletválasztós kérdéssort kell megoldanotok, ezt követően pedig a fennmaradó időtökben négy összetett feladat közül hármat kell kiválasztanotok és megoldanotok.
Azonban, ha emelt szinten vizsgáztok, 240 perc alatt három feladatlapot kell teljesítenetek, a hosszabb és rövidebb számolós feladatok között ugyanis meg kell oldanotok a 23 pontot érő "témakifejtés" feladatrészt is, melyben három téma közül egyet kell kiválasztanotok és kifejtenetek. Ebben az esetben a vizsgán összesen 100 pontot szerezhettek, függvénytáblázatot és számológépet pedig mindkét szinten használhattok.
Kémia
Ha kémiából vizsgáztok középszinten, 120 perc alatt kell megoldanotok egy 100 pontos írásbeli feladatsort, amiben a feleletválasztós kérdések mellett táblázatkiegészítős feladatokat, reakcióegyenleteket, számítási feladatokat és elemző feladatokat is találhattok. Ha szükséges, ti is használhattok függvénytáblázatot és a benne található periódusos rendszert, valamint számológépet is.
Ugyanerre számíthattok emelt szinten is, itt azonban 240 percetek van megoldani a hosszabb és bonyolultabb feladatsort.
Biológia
Ha ötödik érettségi tárgyként középszinten a biológiát választottátok, 120 perc alatt egy 6-12 kérdésből álló, 100 pontos feladatlapot kell megoldanotok. Ebben lehetnek többek között egyszerű és összetett választást, rövid választ vagy ábrakészítést és egyszerű számítást igénylő feladatok. Ha viszont az emelt szintű vizsgát választottátok, a 8-10 feladatot tartalmazó feladatsor mellett egy irányított, választható témájú esszét is kell írnotok. Ezekre összesen 240 percetek lesz, a vizsgán pedig maximum 100 pontot szerezhettek. Függvénytáblázatot és számológépet ti is használhattok.
Földrajz
Végezetül, ha ti a földrajzot választottátok, egy 120 perces, két részből álló, 100 pontot érő feladatlap kitöltésére kell felkészülnötök. A feladatlap első részében 20 perc alatt a topográfiai ismereteitekről kell számot adnotok, a fennmaradó 100 percben pedig különböző témakörökhöz kapcsolódó gyakorlati, topográfiai, és rövid választ igénylő feladatokat kell megoldanotok. Az érettségi első részében segédeszközt nem használhattok, a második feladatlaphoz viszont középiskolai földrajzi atlasz, számológép, körző és vonalzó is rendelkezésetekre áll, ezeket viszont magatoknak kell biztosítanotok.
Hasonló feladatokkal kell megbirkóznotok akkor is, ha emelt szinten érettségiztek, ebben az esetben viszont 240 percetek lesz a feladatlap megoldására.
Ha utánanéznétek a többi érettségi tárgy követelményeinek és feladattípusainak, ide kattintva megtehetitek.