Megvan az első lista a középiskolai felvételiben, de mi jön az ideiglenes rangsor után? Közoktatás
Eduline

Megvan az első lista a középiskolai felvételiben, de mi jön az ideiglenes rangsor után?

Legkésőbb március 17-ig minden középiskolának nyilvánosságra kellett hoznia az ideiglenes felvételi rangsorát - mi derül ki a listából, és mi jön ezután? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.

Mi az az ideiglenes felvételi rangsor?

Ahogy a nevében is benne van, ez egy ideiglenes lista, ami a felvételizők jelenlegi helyét tükrözi. A középiskolák a felvételi eljárás befejezését követően (azaz az írásbeli és a szóbeli vizsgák után) tanulmányi területenként elkészítik jelentkezők felvételi jegyzékét, azonban a végleges eredményeket még sok minden befolyásolhatja.

Például, ha az intézmény engedélyezi a módosító időszakban új tanulmányi terület felvételét, az az adott tanulmányi területen a felvételi jegyzéken megjelölt tanulói rangsor megváltozását eredményezheti.

Mikor lesz a módosítási időszak?

Március 21-én és 22-én változtathatnak a középiskolákba jelentkező diákok a megjelölt intézmények és tagozatok sorrendjén. új tanulmányi területet is fel lehet venni, de csak olyan iskolában, amelynek valamelyik tagozatát eredetileg is megjelöltétek. Erről ugyanakkor előzetesen egyeztetni kell az adott iskolával, és az egyeztetés tényét fel is kell tüntetni az ún. módosító tanulói adatlapon.

Fontos: olyan iskolát ilyenkor már nem lehet megjelölni, amely az eredeti adatlapon nem szerepelt, de lényeges szabály az is, hogy tanulmányi területet nem lehet törölni.

A sorrendmódosítást a nyolcadikosok esetében az általános iskola végzi (ezért az osztályfőnökkel egyeztessetek), a hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba jelentkezőknél az, aki az eredeti lapokat is leadta, vagyis általában a szülő.

Mikor és hogyan érdemes variálni? Itt olvashattok bővebben az eljárásról.

Mikor és hogyan jönnek a végleges eredmények?

A jelentkezők rangsorolásának algoritmusa kizárja annak a lehetőségét, hogy az adott intézmény adott tanulmányi területéről egy jelentkező kiessen pusztán azért, mert az adott tanulmányi területet későbbi helyen jelölte meg. Egy adott iskola adott tanulmányi területén egy jobb teljesítményt elért tanulót, ha őt még nem vették fel egy általa inkább preferált (előrébb sorolt) másik tanulmányi területre, nem előzhet meg a felvételnél egy itt rosszabb eredményt elért tanuló.

A rangsorból való kiesésnek két oka lehet: az egyik, hogy az illetőt egy általa magasabbra rangsorolt helyre már felvették, a másik, hogy az adott tanulmányi területre a felvehetők létszáma nála jobb felvételi eredménnyel rendelkező tanulókkal már betelt.

A középiskolák 2023. április 21-éig megkapják az Oktatási Hivataltól az egyeztetett felvételi jegyzéket. A diákoknak pedig a jelentkezési lapon megjelölt értesítési címére 2023. április 28-áig minden olyan középiskola írásbeli értesítést küld, ahová jelentkezési lapot adott be.

Arról, hogy az ideiglenes listában milyen eredmények vannak, és mi történik azonos pontszám esetén a jelentkezőkkel, itt olvashattok:

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.