"Aktuálpolitikai áthallások" voltak benne, betiltották a negyedikesek március 15-ei műsorát egy budapesti iskolában Közoktatás
Eduline

"Aktuálpolitikai áthallások" voltak benne, betiltották a negyedikesek március 15-ei műsorát egy budapesti iskolában

A Budenz József Általános Iskola és Gimnázium igazgatója Petőfi "Akasszátok föl a királyokat" című művét kifogásolta a darabban.

A folyosón tiltakoztak és petíciót indítottak a Budenz József Általános Iskola és Gimnázium negyedik osztályos tanulói, miután az igazgató betiltotta a március 15-ei műsorukat mert úgy érezte, túl sok aktuálpolitikai áthallás van a programban - tudta meg a 444.-hu.

A lap szerint az intézmény tornatermében nem fér el egyszerre az összes tanuló, ezért az eredeti tervek szerint a nemzeti ünnepet megelőző tanítási napon a negyedikesek kétszer adták volna elő a Petőfi Sándor életét bemutató március 15-ei műsorukat, ez mégsem valósult meg, mert az első előadást követően az igazgató technikai problémákra hivatkozva, a hangosbemondón keresztül lefújta a színdarab megismétlését.

Mint kiderült azonban, technikai problémákról szó sem volt, Csenki József a műsor tartalma miatt fújta le a következő előadást, amiben szerinte "túl sok az aktuálpolitikai áthallás". Bár az iskolaigazgató a 444-nek nem mondta el, pontosan mire gondol, mert akkor "nem lett volna értelme a leállításnak", egy fültanú szerint főként Petőfi Sándor "Akasszátok föl a királyokat" című versével volt problémája, szerinte ugyanis a nézők a mű elhangzásakor Orbán Viktor miniszterelnökre gondolnának.

Úgy gondolom, mindez független akár az intézmény vezetőjének, akár a műsor szerkesztőjének, akár bármely pedagógusnak a személyes politikai meggyőződésétől, irányultságától

- mondta, hozzátéve azt, hogy a köznevelési intézmények feladatkörébe nem tartozik bele a politikai állásfoglalás és annak közvetítése sem, főleg nem egy iskolai ünnepség keretében.

A probléma megoldására a darab narrátoraként szereplő pedagógus felajánlotta, hogy lerövidíti a szöveget és kihagyja belőle a kifogásolt részeket, de az igazgató még így sem engedte a műsor megismétlését. Az előadás betiltása és a technikai problémákkal kapcsolatos hazugság végül annyira felháborította a darabot előadó negyedik osztályos gyerekeket, hogy spontán tiltakozásba és aláírásgyűjtésbe kezdtek.