Több pontban is kifogásolja az oktatás helyzetét az Európai Parlament delegációja Közoktatás
Eduline

Több pontban is kifogásolja az oktatás helyzetét az Európai Parlament delegációja

Az akadémiai szabadsággal, a kormányzati befolyással és az autonómia csökkenésével kapcsolatban is kritikát fogalmazott meg az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottsága.

Az oktatással kapcsolatban is komoly aggályai vannak az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának Magyarországgal -  tudta meg a Népszava.

Beszélgetőpartnereink nagy többsége egy feszült, rendkívül érzékeny és átpolitizált munkakörnyezetről tett említést, amelyet a nyugtalanság légköre jellemez, és amely a kormányzati politikák potenciális kritikusainak öncenzúrájához vezet

- írják a laphoz eljutott jelentésben.

Az Európai Parlament kulturális és oktatási bizottságának hét képviselője tavaly november 2-4. között járt Magyarországon, melynek során kormányzati és ellenzéki politikusokkal, állami hatóságok vezetőivel, újságírókkal, oktatási, kulturális intézmények és civil szervezetek képviselőivel is találkoztak, hogy felmérjék többek között az oktatás, a médiaszabadság és a kultúra helyzetét.

A mostanra elkészült jelentés szerint a képviselők kritikát fogalmaztak meg többek között az akadémiai szabadsággal kapcsolatban, amiből szerintük hiányzik a tudományos szabadságot garantáló következetes és átfogó jogi rendszer, de kifogásolják az erősödő kormányzati befolyást is az új szervek és szervezetek létrejöttén keresztül, ami szerintük együtt jár a tanárok és az intézmények autonómiájának csökkenésével, valamint az oktatás tartalmába való ideológiai beavatkozás növekedésével.

A delegáció jelentését hamarosan megvitatják az Európai Parlament illetékes szakbizottságában.