A tanárok saját laptopjaiba is belenézne az állam Közoktatás
Eduline

A tanárok saját laptopjaiba is belenézne az állam

A Belügyminisztérium legújabb jogszabálytervezete szerint akár technikai eszközökkel is ellenőrizhetnék a munkáltatók a pedagógusok munkáját.

Akár a pedagógusok saját tulajdonú számítógépeibe is belenézhet majd a munkáltató a Belügyminisztérium legújabb jogszabálytervezete szerint - hangzott el a hétfői RTL Híradóban.

A friss jogszabálytervezet, úgynevezett "köznevelési státusztörvény" alapján akár technikai eszközökkel is ellenőrizhetné a tanárokat a munkáltatójuk, jobban mondva az állam. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a pedagógusok a saját eszközeiken dolgoznak, például adminisztratív feladatokat végeznek, a fenntartó akár azt is ellenőrizheti, és belenézhet "a számítástechnikai eszközön tárolt, a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonnyal összefüggő adatokba" . Ugyanakkor hozzáteszik, "a tanárok magánélete nem ellenőrizhető".

Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke szerint amellett, hogy a tervezet alkotmányos jogokat sért, ez lehet a kormány válasza a tanárok hónapok óta zajló polgári engedetlenségi akcióira. A módosítással kapcsolatban a Demokratikus Koalíció is megszólalt, szerintük Pintér Sándor rendőri módszereket vezetne be az iskolákba, amelyekkel "megteremtik a terror és a félelem levegőjét". Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő azt mondta, ehhez hasonló módszerek helyett arra lenne szükség, hogy rendezzék az oktatás helyezetét, és olyan önálló oktatási minisztériumot hozzanak létre, amit nem egy rendőrtábornok vezet.

A köznevelési törvény módosításához szükséges javaslatot a Belügyminisztérium múlt héten tette közzé. Az RTL szerette volna megtudni, miért érzik szükségesnek a megfigyelési lehetőség bevezetését, erre azonban egyelőre nem válaszoltak.

Friss:

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.