Elindult a Miután Felmondtam – összegyűjtik a történeteiket a pályaelhagyó tanárok Közoktatás
Székács Linda

Elindult a Miután Felmondtam – összegyűjtik a történeteiket a pályaelhagyó tanárok

Van, aki Dániába költözött, mások a korábbi fizetésük többszörösét keresik meg az új munkahelyükön.

Nem tetszett, hogy önkényesen rendelkeznek a szabadidőmmel, bármiféle kompenzálás nélkül és a lehető legrugalmatlanabb hozzáállással osztanak be felügyelni, legyen az szombati központi felvételi, érettségi, délutáni és esti programok, kirándulások, folyosóügyelet, bejáratügyelet, kijáratügyelet, udvarügyelet, ebédlőügyelet, gyerekorábban, maradjsokáig, ezisatedolgod, aztiscsináldmeg, ugorj, pattanj, lelkesedj, de ami a legfontosabb: ne problémázz, törődj bele, engedelmeskedj”

– írja egy volt testnevelő tanár a Miután Felmondtam oldalon, amit azután hoztak létre, hogy az oktatási csoportokban egyre több történet jelent meg felmondó pedagógusokról. Az egykori tanár az új munkahelyén, elmondása szerint nettó 360 ezer forintot keres, ami több mint duplája a korábbi, nettó 170 ezer forintos bérének. 

Nem ő az egyetlen

Az utolsó tanítási nap reggelén bementem még utoljára, megtartottam az óráim, elköszöntem a gyerekektől, majd kimentem és elkezdtem összepakolni a bőröndöm. Másnap reggel felkeltem, elköszöntem édesanyámtól (tanárként nála laktam, mert a keresetem egészét elvitte volna egy albérlet és az étkezés már akkor is), kimentem az állomásra és felszálltam egy Budapestre tartó vonatra. Átvettem életem első albérletének a kulcsait Kőbányán, majd felültem a 3-as metróra és az első helyen még 12 óra előtt elém tettek egy szerződést a tanári fizetésem háromszorosáért”

– ezt már egy másik volt pedagógus osztotta meg az oldalon. Van azonban, aki azt írja, nem a rossz fizetés miatt mondott fel, hanem mert „minden munkanapon egy érdemtelen rendszer, érdemtelen csorba fogaskereke volt". Egy másik, öt diplomás mesterpedagógus pedig egyenesen Dániáig ment a családjával, hogy jobb életet teremthessen a gyerekeinek.

A magyarországi tanárok egyébként pontosan egy éve, 2022. január 31. óta akcióznak a helyzetük, és az közoktatás helyzetének javításért: érdemi bérrendezést és jobb munkakörülményeket szeretnének. A követeléseiket azonban eddig még nem hallotta meg a kormány.