Nem változik a sztrájktörvény, az Alkotmánybíróság szerint rendben van, ahogy most van Közoktatás
Eduline/MTI

Nem változik a sztrájktörvény, az Alkotmánybíróság szerint rendben van, ahogy most van

A még elégséges szolgáltatással kapcsolatban nyújtottak be korábban indítványt, azonban az Alkotmánybíróság elutasította azt.

Az ellenzéki képviselők által benyújtott indítványt, amely a pedagógussztrájkhoz kapcsolódó, még elégséges szolgáltatás mértékének utólagos normakontrolljára irányult elutasította az Alkotmánybíróság (Ab) - derül ki a nyilvánosságra hozott határozatból.

Az Ab a határozatában megállapította, hogy "nem alaptörvényellenesek azok a rendelkezések, amelyek meghatározzák a még elégséges szolgáltatások pontos tartalmát a köznevelési intézményekben megtartott sztrájk esetén".

A sztrájkról szóló törvény szerint annál "a munkáltatónál, amely a lakosságot alapvetően érintő tevékenységet végez, csak úgy gyakorolható a sztrájk, hogy az a még elégséges szolgáltatás teljesítését ne gátolja" - emlékeztetett a testület. Hozzátették: a még elégséges szolgáltatás mértékét és feltételeit törvény megállapíthatja, törvényi szabályozás hiányában pedig a sztrájkot megelőző egyeztetés során kell a mértékéről és feltételeiről megállapodni.

A jogszabály alapján a pedagógussztrájk idején minden óvodában és iskolában biztosítani kell a gyerekfelügyeletet, a csoportokat nem lehet összevonni, a tanórák felét – egyes esetekben 100 százalékát – meg kell tartani, a sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő diákok foglalkozásait ugyanúgy meg kell tartani, mint ha nem lenne sztrájk. A tanári szakszervezetek szerint ez alapjaiban lehetetleníti el a látható sztrájkot és tiltakozást.

A törvénynek a még elégséges szolgáltatást szabályozó rendelkezései viszont összhangban állnak az alaptörvény rendelkezéseivel - állítja a bíróság -, így az indítványt az Ab elutasította.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.