Több százan tüntettek a Klebelsberg Központ előtt a szerdán kirúgott tanárokért Közoktatás
Eduline

Több százan tüntettek a Klebelsberg Központ előtt a szerdán kirúgott tanárokért

Szombat délutánra a Klebelsberg Központ elé szervezett tüntetést a Tanítanék Mozgalom, a Tanárok a Tanárokért és a Pedagógus Egység. A szerdán kirúgott nyolc tanárért tüntettek a tankerületi központ előtt. Itt olvashatjátok el az eseményről szóló tudósításunkkal.

A tüntetés véget ért - jelentette be Törley Kata, mi is búcsúzunk.

Bár hivatalosan véget ért az esemény tüntetés után a tömeg nem mozdult, még közösen elénekelték a Mi vagyunk a Grund!-ot.

19:04

A Tanítani akarunk szól

A tanárok beszéde után ismét Molnár Áronnál a mikrofon, a színapdon pedig fent áll az összes eddig felszólaló tanár, diák és szakszervezeti vezető. A tüntetők pedig elővették a telefonokat és világítanak a vakuk.

18:49
Tartsatok ki!

- üzente Palya Tamás. "125 év tapasztalata mit sem ér pár óra engedetlenséggel szemben" - mondta a Kölcsey-gimnázium elbocsátott tanára, az összes kirúgott pedagógus ugyanis összesen ennyi ideje oktat(ott). Elmondta, hogy a héten a volt gimnáziuma szalagavatóján ők is részt vettek, de nem tűnt úgy, hogy ezzel a szülőknek problémája lenne. "Jól járt a mi kirúgásunkkal a magyar közoktatás" - tette fel a kérdést a tanároknak, szülőknek és diákoknak, mindegyik csoport azt válaszolta: nem!

Mindenki, aki valaha járt iskolába, álljon ki - szólították fel a tanárok a szülőket és kollégáikat.

18:45

Az összes eddig elbocsátott tanár a színpadon: Palya Tamás, Törley Katalin, Ocskó Emese, Molnár Barbara, Sallai Katalin, Pfeiffer Norbert, Velényi Dóra, Rábai János, Horváth Brigitta, Nemes Mária, Ősi Judit, Törökné Pethő Erzsébet, Kapin Lilla.

A tömeg azt kiabálja: veletek vagyunk!

18:30

Törley Kata, a Tanítanék Mozgalom tagja idézte a minisztérium közleményét, miszerint a diákok érdekét képviselik, azonban ez szerinte hazugság. "Mi érdeke lenne a diákoknak abban, hogy a tanáraikat érettségi előtt fél évvel kirúgják?" - tette fel a kérdést.

"Ez egy figyelemelterelés arról, hogy nincs benzin, tojás és cukor" - tette hozzá Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom másik tagja. Szerinte a tanár az új ellenség. Nem véletlen, hogy most kérdezi a szülőket a minisztérium – tette hozzá. Idézik a kérdőív egyik kérdést is, miszerint a tanárok kérik a diákokat, hogy részt vegyenek a tüntetésekben. Törley felszólította a tüntetőket, tegye fel a kezét az, akit a tanára kényszerített ide.

Nem látok kezeket

- mondta. Azonban a magyar oktatás felelősei hallgatnak.

Felszólították a tanárokat, vonják kérdőre azokat az igazgatókat, akik nem engedik, hogy tiltakozzanak. "Mire esküdtek fel? A saját nyugalmukra vagy az oktatásra" - tették fel a kérdést. A szülőket pedig, hogy tegyenek panaszt, ha sérül a diákok tanuláshoz való joga - akár hetente, ha nincs szaktanár, nem megfelelő az iskolaépület. A szakszervezeteket pedig arra szólították fel, hogy cselekedjenek végre, ugyanis "nem elég szalagot tűzni, dudálni és megmaradni a szavaknál". Tanítani jó, tanítani menő, de nem mindegy, hogyan - zárta beszédét a Törley Kata.

18:27

Orsós János és Tóth András Miskolcról érkeztek a tüntetésre.

„Nem tankerületet, hanem sok tízezer cigány gyerek szomorú sorsát hoztam el” – mondta Orsós János, hozzátette, évtizedekkel ezelőtt jelezték az oktatásirányításnak, hogy a végeken élő diákok elesnek például az informatikaoktatástól.Tanárokra hatalmas szükség van - hangsúlyozta, így nem hagyják, hogy 13 tanárt elküldjenek.

Kiemelte, a cigányságot a rendszerváltás után lekapcsolták a minőségi oktatásról. Felszólalása végén arra kérte a tömeget, mindenki maradjon fél percig csendben, ezzel üzenve az oktatásirányításnak.

Én szegregált iskolába jártam - mondta Tóth András diák. Nagyon rosszak voltak körülmények - mesélte, "gyűlöltem iskolába járni, ezért nem is jártam. Gyermekotthonba kerültem, de aztán rátaláltam a mostani iskolámra és öt hónap alatt behoztam a lemaradásomat". Szerinte minden iskolának olyannak kéne lennie, ahol erre lehetősége van bárkinek.

18:15
A színpadon Pankotai Lili és Molnár Áron

A színpadon éppen az a Pankotai Lili áll, akitől korábbi iskolája, pécsi Nagy Lajos Gimnázium az október 23-i felszólalása miatt határolódott el, a diáklány ezután - elmondása szerint komoly iskolai nyomásgyakorlásra - intézményt váltott, jelenleg a Budapesti Alternatív Gimnázium (AKG) diákja.

Közösen elmondták, az oktatás és az egészségügy nem jobb- vagy baloldal kérdése, hanem nemzeti ügy. Majd közösen elmondták Lili korábbi slamét, amit a diáklány októberben adott elő - azonban most a "trágárnak" tartott részeket Molnár Áron mondta a diáklány helyett.

18:01

„Hat tanárt távolítottak el tőlünk” - mondta Berta Bea, a Karinthy Frigyes Gimnázium tanára, aki jelenleg a Tanárok a tanárokért csoport nevében szólal fel. "Nem azért vagyok itt, hogy őket sirassam, azért vagyok itt, hogy elmondjam,

a hatalom mindent megtesz, hogy elhallgattasson bennünket, de mi nem félünk!"

- mondta, a tömeg pedig hosszan skandálta: nem félünk. A tanárnő azt üzente, a minisztériumnak, szolgálják az oktatás ügyét, legyenek "közszolgák".

17:58

What A Life - szól a színpdon a Még egy kört mindenkinek című film egyik betétdala, melyben egyébként kiégett tanárok a főszereplők.

17:55

"Jogot végeztem és nem ismerem a polgári engedetlenség fogalmát" - idézte Pintér Sándor belügyminisztert Solymoss Miklós, az Eötvös József Gimnázium egyik tanára. A tömeg azt skandálta: "mondjon le!"

Hozzátette, a „gumibotlogika” megbicsaklott a tanárok ellenállásán, ideje lenne belátni, ez nem az ő területe. Persze jó oldala is van a tiltakozásoknak, a diákok ugyanis fantasztikusan kiállnak a tanárokért.

17:52
Jöjjenek a tanárok, a színpadon most a tanárok beszélnek

A nagyurak azt gondolták, elbocsátásom képviselné legjobban a diákok érdekeit. Kérem értesítse valaki Orbán Viktort, hogy én is felmenteném a 2007-es kordonbontása miatt a miniszterelnöki posztjáról

- Kapin Lilla az Eötvös József Gimnázium egyik elbocsátott tanára. Hozzátette, bár felmentették, jelenleg is tanárként áll a színpadon. "Azért harcoltam, hogy gyerekemet majd beírtathassam magyar állami iskolába. Ezzel a döntéssel nem a hivatásomat vették el, hanem a magyar jövőképemet" - mondta. "Lassan az is nagy kérdés lesz, kit fogunk holnap tanítani. Azt akarom, hogy ne kelljen elmennem" - tette hozzá, majd felszólította a vidéki iskolák tanárait is, hogy álljanak melléjük.

17:45

Az oktatási rendszerben olyan droidok dolgoznak, akiknek csak az számít, hogy a hónap végén csilingeljen a telefon, hogy megjött a fizetés

- mondta Bozai Ákos, az ADOM Diákmozgalom tagja. Szerinte ezek az emberek teszik tönkre a rendszert, zsarolnak iskolaigazgatókat és idén eddig 13 tanártól vették el a hivatását. "Mi lenne, ha lemondanátok? Tényleg a diákok érdeke, hogy egy végzős osztály osztályfőnökét kirúgják, hogy újra kettővel kevesebb fizikatanár van a pályán? Mi lenne, ha segítenétek?" - tette fel a kérdéseket. Majd felszólította a diákokat, jöjjenek december 9-én az MTVA székháza elé szervezett tüntetésre.

17:38
A színpadon a diákok

"Én tanár szeretnék lenni" - mondta az egyik diák, hozzátette, nemcsak ezért van ma itt, hanem a kirúgott tanárokért, a diákokért, a szülőkért, a leendő tanárokért és a saját tanáraiért is, akiket nagyon szeret és tisztel.

Az ADOM Diákmozgalom, és az Egységes Diákfront képviseletében a diákok elmondták, mikor megtudták, hogy újabb tanárokat rúgtak ki, tudták, ezt nem hagyják szó nélkül.

A tömeg együtt skandálta: "nem hagyjuk".

Elmondták, ha a polgári engedetlenséghez kell nyúlni, ott nagyon nagy gond van. Felidézték a Belügyminisztérium most futó online kérdőívét is, melybe az is belekerült, hogy a minisztérium szerint a tanárok a diákokat is bevonják a tüntetésekbe. "Azonban ez nem így van" - mondta az egyik diák, "mi magunktól állunk ki a követeléseink mellett és nem állunk le amíg a követeléseinket nem teljesítik" - tette hozzá.

17:35
"Ez a halatom csak az erőből ért,

de még mindig nem vagyunk elegen" - mondta egy másik szülő, aki hozzátette, még nem érintett a kirúgások miatt, de mivel nem biztos, hogy holnap vagy holnapután is lesz matektanára - tette hozzá. Felszólított mindenkit, hogy ne hagyják, hogy a gyerekeik, unokáik jövőjét vegyék el.

Megalakították a Szülők a tanárokért csoportot - szeretnének minél több magyar szülőt elérni. A cél, hogy a döntéshozók felfogják, hogy nem lesznek kevesebbek, ha érdemi párbeszédet folytatnak - mondta a felszólaló szülő.

17:28
"Ha kell szülőként finanszírozzuk a kirúgott tanárokat"

"Nem azért vagyok itt, hogy ecseteljem, hogy ez miért gyalázatos" - mondták a Madách- és a Karinthy-gimnázium diákjainak szülei. "Nem azért jöttem, hogy elmondjam, hogy amit a minisztérium és a tankerület csinál, az hazaárulás. Azért vagyok itt, hogy elmondtam, mit jelent a karinthys szülők szemszögéből a helyzet:

ezeket a tanárokat, akiket most kirúgtak, a gyerekeknek SZÜKSÉGE VAN!"

"Ha kell, a szülők finanszírozni fogják a tanárokat, hogy tudják folytatni a tanítást, ha kell iskolán kívül, de karinthysként" - mondta a gimnázium egyik diákjának apukája. "Mindent meg fogunk tenni, hogy megóvjuk a diákokat és a tanárokat. Ha nem kell, keresetet nyújtunk be a magyar államnak a tankerület ellen" - mondta. "Istenre esküszöm, hogy nem hagyjuk" - zárta beszédét az érintett apuka. A tömeg azt skandálta: "nem hagyjuk".

17:22

"Tudom, hogy nagyon sok iskolában nem félnek, de nagyon sok helyen félnek" - tette hozzá Nagy Erzsébet. A szakszervezetek szerint a sztrájkot ellehetetlenítették, de a szülőkkel együttműködve lehet megoldás: ha a sztrájknapokon a szülők nem küldik iskolába a gyerekeket, akkor nem kell felügyelni és tanítani.

Legyen általános sztrájk december 8-án"

- kérte a PDSZ választmányi tagja.

17:17

"Az oktatási rendszert csak a tanárok hivatástudata tartja egyben" - mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) választmányi tagja. Megköszönte a támogatást, és bejelentette "nem félünk, nem hagyjuk, folytatjuk".

17:11

"Azért vagyunk itt, mert a kormány semmibe vesz minket, és meg sem hallgat bennünket" - mondta Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) elnöke. A szakszervezetek régóta küzdenek azért, hogy érdemi változtatásokat érjenek el, nem jutottak eddig dűlőre a tárgyalásokon. Szabó Zsuzsa elmondta, hogy a bíróság szerint is jogszerű a sztrájk, aki pedig ezt a tiltakozási formát választja, azt nem érheti bántódás, hiszen a "sztrájk alapjog". A tömeg válaszul skandálta: "a sztrájk alapjog!"

Szabó Zsuzsa hozzátette, még mindig nem kaptak választ a minisztériumtól, pedig egy hete átadtáka  követeléseiket. Majd felsorolta az eddigi akcióikat és megköszönte a diákok támogatását.

"A szegénységet választja az, aki pedagógusnak megy" - mondta a szakszervezeti vezető, jelenleg 16 ezer pedagógus hiányzik a rendszerből - tette hozzá. "Öt év múlva ez a 16 ezer 25 ezerre emelkedik. Ha nincs tanár, nincs jövő!"

17:08
"Azért vagyunk itt, hogy tovább folytassuk!"

Van tojás, benzin, cukor, tanár? - kérdezte Törley Kata, a Tanítanék Mozgalom tagja és egyben a Kölcsey-gimnázium egyik korábban elbocsátott tanára, majd elmondta, azért vannak ma itt, hogy elmondják, kik a felelősek azért, hogy az oktatás soha nem látott mélységekbe került.

17:03
Az esemény még nem kezdődött el, de már most nagyon sokan vannak a Bajcsy-Zsilinszky úton

Az elmúlt napokban 840 pedagógus kezdett munkabeszüntetésbe - legalábbis a Tanárok a tanárokért csoporthoz befutott infók alapján.

16:57
Kik lesznek a felszólalók?

 

❗Találkozunk 17:00-kor a Klebelsberg Központ előtt a Bajcsy-Zsilinszky úton❗ Mindenkit arra kérünk, hogy a Deák tér felől érkezzen.

Posted by Tanítanék on Saturday, December 3, 2022

 

16:52
Szolgálati közlemény

A szervezők arra kérnek mindenkit, a Deák tér felől érkezzenek a helyszínre:

❗️ FONTOS ❗️ A tüntetésen a színpadot a Klebelsberg Központ épülete előtt, a Bazilika felé néző irányban állítjuk fel. Mindenkit arra kérünk, hogy az eseményre a Deák tér felől érkezzen!

Posted by Tanítanék on Saturday, December 3, 2022

16:49
Minden a Belügyminisztérium közleményével indult

A megmozdulást a szervezetek azt követően hirdették meg, hogy november 30-án három budapesti gimnázium nyolc pedagógusát rúgták ki a tankerületek a polgári engedetlenségre hivatkozva. Az elbocsátott tanárok közül hatan a Karinthy Frigyes Gimnáziumban, egy-egy fő pedig az Eötvös József Gimnáziumban és a Vörösmarty Mihály Gimnáziumban tanított.

16:34
Nem ez az első tüntetés a héten

Szerdán, miután kiderült, mely iskolák érintettek az újabb elbocsátásokban, az Egységes Diákfront és a Tanítanék Mozgalom is tüntetést hirdetett a Belügyminisztérium épülete elé. Aznap este több száz tanár és diák vonult a Belügyminisztérum elé, csütörtöktől pedig legalább 16 budapesti intézmény kezdett polgári engedetlenségbe, hogy szolidaritást vállaljanak az elbocsátott tanárokkal.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.