Hétfőtől „gördülő munkabeszüntetésbe” kezd a budapesti Eötvös József Gimnázium harminchat tanára. Az akció minden korábbinál tovább – egészen a téli szünet első napjáig – tart majd. Azt írják: nincsenek magukra hagyva, szülők és diákok állnak sorfalat körülöttük.
„Évek óta próbáljuk felhívni a figyelmet az oktatási rendszerünkben tapasztalható hiányosságokra, elégtelen működésmódokra és az ebből fakadó veszélyekre. Az elmúlt 9 hónapban a figyelemfelhívás egyre többféle eszközével – sztrájkkal, polgári engedetlenséggel, tüntetéssel, élőlánccal, flashmobbal, ülősztrájkkal és így tovább – éltünk, és próbáltunk valódi párbeszédet generálni az oktatásirányítás és a pedagógiai munkát érdemben végző szereplők között. Eredménytelenül, hiszen ez a rendszer továbbra is kezelhetetlenül óriási és feleslegesen bürokratikus, a modern munkaerőpiac valódi igényeit elvétve veszi figyelembe, múlt századi tartalmi és módszertani elemek által meghatározott normák és szabályok mentén szerveződő, korszerűtlen tákolmány. Nem tehetünk mást: ellenállunk” – írják nyilatkozatukban.
Az Eötvös az ország egyik legjobb gimnáziuma – idén a budapesti Fazekassal holtversenyben a második helyen végzett a HVG középiskolai rangsorában. Az intézmény harminchat tanára döntött úgy, hogy hétfőtől egészen a téli szünetig „gördülő munkabeszüntetést” tartanak – azt írják, az akciót a Karinthy Frigyes Gimnázium és a Brassó Utcai Általános Iskola kezdeményezésére indult egyhetes munkabeszüntetés inspirálta, azt szeretnék folytatni.
„Ellenállunk, mert nem lehetünk egyenlők a félelemmel, nem gondolhatjuk magunkról azt, hogy nélkülözhetetlenek vagyunk egy olyan helyzetben, amikor az oktatás éppen a végét járja. Azt a tátongó ürességet, ami az oktatás felületén keletkezett, már nem lehet semmilyen ürüggyel, magyarázattal, lózunggal betömni. Ki kell lépni a bozótból! Közösen kell megkeresnünk a tisztást” – folytatódik a nyilatkozat.
A tiltakozók – írják – nem állítják, hogy nincs veszítenivalójuk, ez a kiállás is hozhat drasztikus következményeket maga után, „de erkölcsi kötelességünk megtenni mindazt, amit lehet”. „Nem vagyunk magunkra hagyva, szülők és diákok állnak sorfalat körülöttünk. Nincs másik út, együtt kell ellenállnunk! Csatlakozz te is! Légy ellenállás!” – zárul a nyilatkozat.