Egy hónap alatt tizennégy százalékkal nőtt a pedagógusok támogatottsága a kormánypárti szavazók körében, abban viszont nem értenek egyet, hogy mekkora béremeléssel kellene beérniük a sztrájkolóknak.
Október elején a Fidesz-KDNP szavazóinak 33, a hónap végére már 47 százaléka értett egyet a pedagógusok megmozdulásaival – derül ki a Publicus Intézet friss kutatásából, melyet a Népszavának készítettek.
Korábban már az Eduline is megírta, hogy az októberben készített reprezentatív kutatás szerint a megkérdezett magyarok 96 százaléka hallott már a pedagógusok akcióiról, 69 százalékuk pedig támogatja is őket, és nagy többségük nem az Európai Uniótól várja a megoldást - miközben a kormány szerint az uniós pénzeken múlik a pedagógusbérek rendezése.
Az új felmérés alapján az elmúlt néhány hétben tovább nőtt a pedagógusok támogatottsága. Az ellenzéki szavazók között már október elején is nagy volt az egyetértés: 96 százalékuk mondta azt, hogy jogos a tanárok tiltakozása, és támogatják a követeléseiket, a kormánypártiak között azonban akkor még csak 33 százalék értett egyet a megmozdulásokkal. Mostanra ez az arány 47 százalékra nőtt.
Bár a megkérdezettek 64 százaléka abban egyetért, hogy szükséges a pedagógusok munkaterheléseinek csökkentése, a béremelés összegével kapcsolatban már nagyobb a széthúzás a két oldal között.
Az ellenzéki pártok támogatóinak 62, a kormánypártiak 25 százaléka szerint 100 ezer forint fölötti összeggel kellene emelkednie a pedagógusbéreknek. 21-21 százalék vélekedik úgy mindkét oldalról, hogy az 50-100 ezer forint közötti béremelés lenne jó, de a kormánypárti szavazók 18, az ellenzékieknek pedig 9 százaléka szerint 30-50 ezer forint is elég lenne, míg a „fideszesek” 11 százaléka legfeljebb 30 ezer forintos extra bért adna a pedagógusoknak.