Egymillió forintos gázszámlát kapott a hátrányos helyzetű gyerekeket segítő Igazgyöngy Alapítvány Közoktatás
Székács Linda

Egymillió forintos gázszámlát kapott a hátrányos helyzetű gyerekeket segítő Igazgyöngy Alapítvány

Korábban havi 15 ezer forintos átalányt fizettek. Most egymillió forintról kaptak csekket.

Egymillió forintos gázszámlát kapott a Berettyóújfaluban és térségében működő Igazgyöngy Alapítvány – számolt be róla a 444.hu.

Az alapítvány vezetője, L. Ritók Nóra korábban a 444.hu-nak és a Telexnek is arról beszélt, hogy mivel sem a civil, sem a karitatív szervezetekre nem vonatkozik a rezsicsökkentés, ahol lehet, ott fatüzeléssel, máshol átszervezésekkel és kevésbé fontos épületek bezárásával próbálnak majd spórolni a rezsin.

Az egyik - főként hátrányos helyzetű, roma gyerekekkel foglalkozó - Hajdú-Bihar megyei zsáktelepülés tanodájában, az alig 300 lakosú Toldon azonban ezt nem tehetik meg. Bár úgy gondolták, az első magasabb összegű számla valamikor december elején érkezhet meg, már november elején befutott hozzájuk nem is egy, hanem egyszerre két gigantikus összegű csekk, melyben két épület augusztusi és szeptemberi fogyasztását számlázták ki: pontatlanul.

Az intézmény igazgatója a 444.hu-nak azt mondta, a magasabb összegű, egymillió forintos számla a tanoda 60 négyzetméteres helyiségének, a 700 ezer forintos csekk pedig egy ennél is kisebb toldi épületnek a fogyasztását tükrözi, de nem lehet tudni,  hogyan. Korábban ugyanis a tanoda épülete után fizetett átalány összege havi 15 ezer forint volt, amely a gáz piaci árával beszorozva még mindig „csak” havi 105 ezer forint lenne, nem pedig egymillió.

„A gázóra állása stimmel. Átalányt fizettünk, és úgy látjuk, az éves leolvasásnál a különbözetet teljes mértékben az emelt áron számlázták ki. Most az MVM-nek küldtünk egy levelet, hogy segítsenek értelmezni, miért így számolták. Válasz email jött, hogy 15 napon belül válaszolnak majd” - mondja L. Ritók, és hozzátette, hogy a szolgáltatót egyelőre telefonon sem tudják utolérni.

A szervezet egyébként nem csak oktatást, de anyagi segítséget is nyújt a zsáktelepülésen élő, hátrányos helyzetű diákoknak. A középiskolások havi 13 ezer forint ösztöndíjat adnak, a tömegközlekedésre szorulóknak pedig bérletet is vesznek, emellett az online oktatás idején laptopokkal és tabletekkel is segítették a mélyszegénységben élő családokat. Az alapítvány munkájáról korábban már itt írtunk.